360 - „aan te schaffen of wel het verslag op een andere wijze mach- tig te worden en van den inhoud kennis te nemen". Volkomen juist, dat moet zeker worden aangemoedigd. Kennis nemen van alles wat het militair-medisch gebied raakt is hoognoodig en wordt nog al te veel nagelaten. Ook dat is van belang, wat niet voor Indië geldt, al ware het alleen om door vergelijking met de Indische toestanden, een klaarder in zicht te krijgen in het doel en wezen en in de eischen van de medische hulpverleening bij het leger. Het slot van de nu volgende alinea brengt het betoog van onzijdig terrein over op toestanden, die in Indië voor den ge neeskundigen dienst gelden. „Wanneer ze de rede van collega Boland naast hun leidraad „tot de uitoefening in tijd van oorlog van den geneeskundigen „dienst te velde leggen, zullen ze ontwaren dat, sinds de verschij ning van dien leidraad, er al weer heel wat nieuws onder de „zon is en dat de heer Boland hun veel ter overdenkiug aanbiedt, „waarnaar ze in het officieele voorschrift te vergeefs zoeken". Zooals hier „te vergeefs zoeken" gebruikt werd, veronderstelt dit, dat het gezochte er ten onrechte in ontbreekt; een stelling dus van iemand, die een gevestigde opinie daaromtrent heeft en zijn ingenomen standpunt wel op deugdelijke gronden moet kunnen verdedigen en met voorbeelden staven. Hier volgen die voorbeelden; zij zullen voor zichzelf moeten spreken en tevens voor het goed recht van den journalist om over deze schijnbaar eenvoudige onderwerpen te oordeelen. „Zoo o. a. verdient in bijzondere mate de aandacht, wat de „spreker zeide over de vorming van z. g. nesten van verwonden, „de vestiging van mobiele hulpposten, de wegwijzerfiets, de van „verband en lafenis voorziene richtposten, het gebruik van rijwiel- .tenten, lantaarns enz. enz., altemaal even belangrijk voor den „medischen dienst te velde...." Zeker, alleszins beachtenswaard, maar niet zooals 't volgende decreteert: „en bijna letterlijk voor het Indisch leger toepasselijk „wanneer dit onverhoopt ooit voor de taak van het bestrijden „van een Europeeschen vijand mocht worden geplaatst." Die bewering stond nog te bewijzen. De aandacht verdie nen de genoemde onderwerpen ten volle. Dat zij niet in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 382