-361 voorschrift Militair Geneeskundige Dienst (B. V.) voorkomen, is slechts ten deele waar en zeker niet voor nesten van gewonden en mobiele hulpposten, in het Voorschrift uitgave 1906 onder andere namen of omschrijvingen opgenomen, zie punt 65 en 67 aldaar. Dat het overige daarin behoorde voor te komen, als letterlijk voor Indische toetanden passende, kan ik volstrekt niet beamen. De lezing had ik echter niet onder de oogen gehad, de medewerker v/h. Bat. Nieuwsblad misschien wel. Een definitief oordeel moest tot later worden voorbehouden, voorloopig scheen het mij echter al ondoenlijk om die zaken, met het hier beschikbare hulppersoneel van den geneeskundigen dienst voor Indië pasklaar te maken en bovendien zijn zij juist door de van Nederland zoo verschillende toestanden overbodig, ja zelfs minder gewenscht. Het Bat. Nieuwsblad vervolgde aldus: „En uit het hart gesneden zijn zeker dr. Boland's woorden, „dat de best mogelijke hulp aan gekwetsten niet alleen een recht „is, waarop de landsverdedigers in tijd van oorlog aanspraak „hebben, maar dat het ooü een besliste eisch is om de validi teit van de weermacht te kunnen hooghouden. „In de laatste jaren is wel wat laat in Indië de behoefte „gevoeld, om den geneeskundigen dienst van voorschriften te „voorzien, die tot richtsnoer voor den oorlog kunnen strekken". Daar is veel van aan. Alhoewel reeds langer dan twintig jaar in Indië voorbereid, stak Nederland ons nog lang de loef af en duurde het tot 1900, vGordat ons eerste Voorschrift voor Indië verscheen. „....Uit de behoefte is een reglement geboren, dat met veel „goeden wil ter wereld gebracht, toch niet meer mag beschouwd „worden dan als een zwakke poging om in de goede richting „werkzaam te zijn. Men moet voortdurend bedacht zijn om „het nog onvoldragen werk te vervolledigen en geen maatregel „verzuimen, om het aan het, hoogste doel te doen beantwoorden". Het niet noemen van de tweede uitgave, van 1906, waardoor niet alleen een herdruk werd gegeven doch tevens een inten sieve wijziging in velerlei richting had plaats gevonden, deed vermoeden, dat de medewerker v/h. Bat. Nieuwsbl. zijn verge lijking had gemaakt door het eerst verschenen Voorschrift te I. M. T. 1908. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 383