362 raadplegen. Dit leek des te eer mogelijk, daar de tweede uitgave, voor zoover mij bekend, nergens in de pers werd besproken. Dat men door die tweede uitgave voortdurend bedacht was op ver betering had zeker niet onopgemerkt behoeven te blijven. Vol maakt zal het voorschrift wel nooit worden, omdat er dikwijls wat nieuws op ander gebied komt, waarmede de geneeskundige dienst telkens weer opnieuw zal te rekenen hebben. Welnu in de lezing van 29 November is een massa „te vinden, waarmede het hoofdbureau van den geneeskundigen „dienst zijn voordeel kan doen en waardoor de officieren van „gezondheid individueel hun taak in oorlogstijd kunnen leeren „begrijpen". Die slotzin was wel eigenaardig; hierin toch werd niet vol staan met de lezing aan te bevelen bij een deel van het pu bliek, dat anders wellicht onkundig zou zijn gebleven van deze belangrijke discussie op speciaal militair-medisch gebied; de steller ging namelijk verder en meende bovendien een goeden raad te moeten geven aan het lichaam, waar de belangen van den militair geneeskundigen dienst behartigd kunnen worden, gebruik makende van veel vollediger gegevens om de kwestie te overzien dan voor een outsider als den schrijver van het artikel bereikbaar kunnen zijn. Al spoedig werd het vermoeden, dat een zeer lichtvaardig oordeel was geveld, tot zekerheid. Het geciteerde artikel kon alleen op een of ander verslag over de lezing steunen, daar het origineel nog niet in Indië te verkrijgen was en eerst 20 Fe bruari hier aankwam. Een uitgebreid verslag, opgenomen in de maileditie van de N. Rott. Ct. van 3 December, was in het begin van Januari beschikbaar. Daaruit getrokken conclusies kon den dus b. v. geen rekening houden met de niet gerefereerde tegen werpingen van kolonel Quanjer en met die, welke door generaal Thiange tegen sommige onderdeelen van dr. Boland's betoog waren te berde gebracht. De krachtige woorden en vergaande conciusies in het artikel van 10 Januari zouden dan ook geen verweer hebben uitgelokt, indien niet het laatst verschenen Ind. Mil. Tijdschrift onder het hoofd „Legervraagstukken in de Pers" een referaat bevatte, waarin de redactie in eenigszins anderen vorm een paar der

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 384