363 aangehaalde stellingen overneemt en tot de hare maakt. Nu in een militair vaktijdschrift deze meeningen gehuldigd worden, mag een nadere uiteenzetting tot staving van bovenstaande opmerkingen niet achterwege blijven. De twijfel of wel de laatste uitgave van het voorschrift be treffende den Militair Geneeskundigen Dienst (B.V.) door den steller van het artikel in het Bat. Nieuwsblad werd geraadpleegd, is hier niet geoorloofd, de redactie noemt de uitgave van 1906. Ik kan het nu met de geachte redactie niet eens zijn, dat uit de lezing van dr. Boland zou blijken, dat er sedert dien alweer heel wat nieuws onder de zon is; ten minste niet voor wat ter illu stratie van dat gezegde genoemd werd. Het rijwiel is niets nieuws in het leger en de brancardfiets al sedert lang geen nieuws voor den geneeskundigen dienst. In October 1905 heeft Boland zijn stelsel zij het nog niet volkomen ontwikkeld beschrevenimprovisatie, uitrusting en gebruik van bran cardfiets zijn opgenomen in de le aflevering 1906 van het Militair Geneeskundig Tijdschrift, waarvan dus, indien dit gewenscht werd, in de nieuwe uitgave van het Voorschrift M.G.D. (B.V.) iets had kunnen zijn overgenomen. Voor nesten van gewonden en hulpposten was en is dit niet meer noodig. Na het verschijnen van de applicatorische stu die van Quanjer en Dufour werden zulke wijkplaatsen voor gewonden en de hulp daar te verleenen tot den in het vooi- schrift nieuw genoemden „dienst bij verzamelplaatsen op het ge- vechtsveld" omgewerkt, en daardoor aan den medischen dienst in de eerste linie een groote plaats toegekend, reeds van af het begin van den strijd tot op het oogenblik, dat de omstandigheden het noodig en mogelijk zullen maken, tot meer intensief hulp- verleenen op (hulp- en hoofd-) verbandplaatsen over te gaan. Ook andere schrijvers stonden de vorming van zulke rudi mentaire hulpverbandplaatsen voor, o.a. Nimiers, Cottell en Vaillardzij hechtten veel gewicht aan dien dienst in de eerste linie en lieten de gewonden in de zoogenaamde nesten van ge wonden opzoeken. Al komt die naam in ons Voorschrift niet voor, het begrip echter vinden we door een omschrijving volkomen te rug in de 3e alinea van punt 67 van het Voorschriftnaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 385