364 - plaatsen zoo dichtalwaar, beveiligd tegen direkt infanterie-vuur, gekwetsten een wijkplaats hebben gevonden". Naar wegwijzer- en tentfietsen zou men, als iets nieuws, kun nen zoeken, doch ook deze daarin waarschijnlijk niet hebben aan getroffen, al ware het daarmede beoogde doel reeds vroeger dui delijker, zooals nu bij de lezing van 29 November, door Boland aangegeven. Want houden wij rekening met het verschil in personeel, waarvan men zich in Nederland en in Indië bedie nen moet, dan is het m.i. absoluut zeker, dat de eventueel in te voeren regelingen in 't moederland niet letterlijk in onze koloniën kunnen worden overgenomen en zelfs voor pasklaar maken nog ongeschikt zullen blijken. Volgens het systeem Boland zullen de ziekendragers in het moederland uit de groote massa miliciens uitgezocht dienen te worden geoe. fende handwerkslieden, ook reeds geschoolde fietsers zullen bij dat korps kunnen worden ingelijfd Bij het staande leger in Indië daarentegen, geen sprake van keuze zelfs de zieken verplegers zijn geen gekozen helpers en bestaan grootendeels uit voor andere wapens ongeschikte militairen. Als zieken dragers zullen wij slechts beschikken over de muziekanten der veldbataljons en voorts over. inlandsche gestraften, enkele cavaleristen buiten beschouwing latende. Zoolang hier in niet afdoende verbetering komt door het oprichten van een korps van ongeveer 700 militaire ziekendragers en daartoe werden reeds jaren geleden pogingen gedaan zal in de dienst regeling bij zulke heterogene bestanddeelen van h<-t personeel van den Indischen geneeskundigen dienst te velde, voor het rijwiel geen zoo belangrijke plaats kunnen worden ingeruimd als voor een systeem Boland een eerste eisch is. En dan nog zal het de vraag blijven of andere omstandigheden, de wegen en het terrein, geen te groote hinderpaal zouden zijn voor ons doel, nl. het transport van zieken en gewonden, en ook of het wel noodig zou zijn. Door de redactie worden nog genoemd lantaarns tot oplossing van het vraagstuk over de vei lichting van het slagveld, van ver- bandplaatsen enz. In het buitenland werden in dit opzicht al sedert jaren heel wat pogingen aangewend, die bijna alle met meer of min der succes de door den geneeskundigen dienst daaraan te stellen

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 386