365 - eischen scherp omlijnden en leerden, dat acetyleenfiets-lantaarns eventueel automobiellampen voor het doel bruikbaar en vol doende zijn. Desondanks vinden we onder de uitrustingsartikelen van de geneeskundige sectiën met de door Boland genoemde genees kundige eenheden der korpsen bijna geheel gelijkwaardig alleen 't hoogstnoodige voor verlichting der ziekenverblijven, die voor elk korps afzonderlijk zullen worden opgericht. Dit behoeft echter nog niet op een verzuim te wijzen; integendeel, het zou m. i. niet van groot beleid getuigen reeds nu over te gaan tot die kostbare aanschaffingen. Ook Boland wil door requisitie eerst bij mobilisatie in die behoefte een behoefte die voor Indië veel kleiner afmetingen aanneemt voorzien. Tegenwoordig mag worden aangenomen, dat bij de verschillende handelaren op elk gewild oogenblik een vrij groot aantal goede lantaarns te koop is, in elk geval voldoende om onze geneeskundige sectiën van een viertal- en de verbandsectiën elk van een tiental goede krachtige lichtbronnen te voorzien, dat onder meer noodig zal zijn voor den dienst in punt 93 van het Voorschrift om schreven. Aldaar wordt de aanwezigheid van acetyleenlicht verondersteld. Hoe daaraan op 't laatste oogenblik te komen, staat niet in het Voorschrift; het valt trouwens eenigszins bui ten het kader daarvan. Wellicht dat aan bepaalde genees kundige autoriteiten is overgelaten speciale regelingen te treffen, die op het tijdstip der mobilisatie tot uitvoering moeten komen- Ook zonder speciale regelingen blijft die aanschaffing al direkt mogelijk bij mobilisatie, daar op grond van punt 3 van het Voorschrift elke chefarts en iedere chef van een geneesk. sectie dan gemachtigd zal zijn het eventueel ontbrekende aan te vullen door aankoop enz. Hierboven gaf ik, als noodig voor een geneeskundige sectie, vier lantaarns aan; dit is maar 't tiende deel van wat Boland per geneeskundige eenheid wil hebben, en toch, een aantal van vier zal voor de geneeskundige sectie van een veld batal jon in Indië voldoende zijn. Afgescheiden van de vraag of het systeem Boland ooit zon der groote wijziging bij den geneeskundigen dienst te velde in Nederland zal worden ingevoerd, zal de uitrusting hier in

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 387