366 Indië zich moeten aanpassen bij de dienstverrichtingen, welke hier mogelijk en noodig zijn, en daarbij is niet alleen een groot aantal rijwielen, doch ook het door Boland gewenschte groot aantal lantaarns overbodig. Het staat nog te bezien of het stelsel Boland wel ooit door de commissie tot herziening van het Voorschrift in Nederland zal worden aanvaard. De bezwaren door Quanjer en Thiange geopperd zijn wel bestreden doch niet alle weerlegd door Boland. Het bezwaarpunt, waarop laatstgenoemde afdoende repliceerde het doelloos vereenigen van den geneeskundigen dienst bij de korpsen aan den staart van het regiment, dat zich voor den strijd ontwikkelt be staat bij ons niet, want reeds in het eerste voorschrift van 1900 werd deze hier overbodige complicatie losgelaten, zoodat nu niet op 't oogenblik van den strijd een saam trekken aan den staart van het bataljon is voorgeschreven, maar bij eiken oorlogs- marsch, dus reeds dan, wanneer een gevecht verwacht kan worden. Het essentieele, waaruit de noodzaak voor zooveel lantaarns zou moeten voortvloeien, ligt in Bolands veronderstelling dat (in Nederland) het vervoer der gewonden hoogstwaarschijnlijk eerst bij het invallen van de duisternis zal kunnen beginnen en dat het vlakke terrein het verzamelen der gewonden bijna onmogelijk zal maken, zoolang de avond niet gevallen is. Dit nu zijn toestanden, die voor onze koloniën niet gelden. Het dikwijls geaccidenteerde, meest zeer dicht begroeide ter rein met compacte kampongs, zal heel wat gunstiger verhou dingen bieden voor onzen dienst en het in de meerderheid der gevallen toelaten reeds spoedig na het begin van het gevecht uit de nesten van gewonden met het wegvoeren dier gewonden aan te vangen, zonder dat het vuur op die bewegelijke doelen kan worden gericht, omdat zij veelal door het terrein zich gedekt kunnen bewegen en bijna altijd onzichtbaar voor den vijand zullen blijven. En hiermede vervalt tevens de noodzaak voor regelingen, zooals die in patria noodig kunnen worden. Overmatig veel materieel, ook veel lantaarns zullen hier in Indië onnoodig zijn. Wanneer elke verbandgroep, soms als zelfstandige patrouille optredende, van een goede lantaarn kan worden voorzien, zal dat genoeg zijnalzoo vier extra per geneeskundige sectie van een veldbataljon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 388