20 reeds op 700 M. de hoofdtroep der voorhoede van de O. P. duidelijk zien. De afgezeten pelotons van het 3e Esk. W. P. hadden zich opgesteld achter den Z.-berm van den weg, die hier reeds eenigszins ingesneden is: eeno goede opstelling voor knielende en staande schutters, van eene uitgezochte gezichtsdekking (dichte pagger) langs den bovenrand voorzien. Een 20 a 30 M. meer 0.- waarts, waar de weg naar het Z. begon om te buigen, was hij 3 a 4 M. diep ingesneden met steile wanden en ging dan verder onder 4° a 5° helling naar omlaag. De handpaarden stonden ter hoogte van P 38, gedekt door een topje met boomen. Hoewel de hellingen steil waren, liet de bruikbaarheid van het zijtrerrein voor Inf. niet te wenschen over. De van Sedaradja ko mende weg leidde recht op een begroeiden top aan, van waar gedekt een rug bereikt kon worden ongeveer evenwijdig aan den weg ter hoogte van P 38 verloopend en dien weg beheerschend.. Het Voorhoede-Esk.-O. P. kon hier zonder hulp der Inf. weder niet verder voorwaarts, doch de ter plaatse aankomende voorhoede handelde onvoorzichtig door zich in haar geheel in marschcolonne te vertoonen op het onder vuur gehouden weg gedeelte, hetgeen haar zware verliezen gekost zou hebben. Vermoedelijk moet dit optreden toegeschreven worden aan onvolledige inlichtingen harer Cav. omtrent toestand van terrein en juiste opstelling der tegenpartij (bijl II, 8). Terwijl de voortroep het terrein ten O. van den weg inging, en zoo de afgezeten ruiters besloop, benutten andere afdeelingen den bovenbeschreven top om vuur op 'den weg te brengen en breidden zich het voordeel dat de aangeduide rug opleverde,, inziende naar het W. uit. Het 3e Esk. W. P. bleef te lang standhouden, zoodat toen de Comdt., na bericht bijl. I, 9 te hebben afgezonden, besloot het gevecht af te breken, de terugtochtsweg flink onder vuur genomen kon worden en bovendien de voortroep der O.P. vlak op- de handpaarden zat. De Voorhoede-Ca vie. der O.P. zette zich vlug te paard, toen zij merkte, dat de stelling ontruimd werd,, doch ontmoette op haren weg een reeds opgezeten pel. van het. 3e Esk. W. P., dat afgezonden werd om het opstijgen van,

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 38