369 boog enz.; hoe worden daar de berichten uit de zij posten over gebracht? Herhaaldelijk hoort men een ongeduldig „panggil blanda", en specialiteit „Kromo" wordt met een woedenden ruk de „hornbeus" (gehoorbuis) afgenomen. Wat zijn in den regel de resultaten van peiloefeningen, vooral wanneer deze wat in gewikkeld zijn en bijv.'s nachts worden gehouden Wanneer bij een patrouille zich geen officier bevindt: nihil! Gebrek aan tijd (d. w. z. ervaring), of zich niet weten te redden in het terrein (vlug oriënteeren, eigen plaats bepalen, enz.), worden dan als verontschuldigingen opgegeven. En dan dat gepeuter im Dunkeln met de mitrailleursDat wij geen mitrailleur-compagnieën hebben, en de vesting-artillerie het der halve maar onder de andere bezigheden door moet doen, goed; maal laten wij dan ook zorgen dat wij het kunnen, en om te kunnen, moeten wij het leeren. Leert nu de kanonnier iets van de Skoda, wanneer hij daar op het exercitieterrein een uur achter dat werktuig zit, zoo nu en dan den zwengel stelt, heen en weer zwaait en daar bij over de vizierinrichting kijkt? Men zou evengoed het schijf schieten bij de Infanterie kunnen afschaffen en daarvoor uitsluitend richten en mikken geven. "Waarom wordt voor de mitrailleurs niet wat meer munitie uitgetrokken, en hiermee gedurende het geheele jaar oefeningen gehouden Er kan dan immers meer per soneel geoefend worden en men leert het wapen kennen en er mee omgaan, men krijgt meer vertrouwen in die schietwerktuigen. Zooals zij b.v. gedurende de laatste practische oefeningen ge bruikt zijn, was het slechts munitieverspilling. De oude muni tie 2) gaf met de vele weigeringen geen beeld van mitrailleurvuur, en de bedieningen gaven door haar onkunde bij de minste weige ring blijken van groote onhandigheid. Om nu tot het onderwerp terug te komen, is de methode van opleiding van onzen kanonnier, zooals die in den regel opgevat wordt bij de compagnieën, wel de juiste? Hebben wij zoovéél kanonniers, dat wij in oorlogstijd overal steeds op een voldoend aantal van elke categorie kunnen rekenen? De reglementen spreken van handlangers, waardoor wij dus onze vakmenschen vrij krijgen, maar dit aantal is 1) B|j een vrij groot procent der patronen o. a. scheurden de hulzen middendoor en bleef de voorste helft na het schot in de kamer achter.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 391