- 374 - Verder is als plaats voor den St. Ct. aangegeven„daar waar hij de bediening het best kan overzien of besturen". Een gevolg daarvan is dat men meestal den St. Ct. zich achter of zijwaarts van het stuk ziet ophouden, ook al is mede voorge schreven: „Daarbij dekt hij zich zooveel mogelijk". Waar juist voor den St. Ct. dekking nog meer noodzakelijk is dan voor de andere nummers, zijnde hij het moeilijkst te vervangen in zijn alleszins belangrijke functie, moet voor hem als plaats voorge schreven worden „links van het stuk tegen de borstwering tus- schen de Nos. 2 en 4."; van daar heeft hij zeker voldoend overzicht over zijn stuk, kan ter plaatre de munitie welke No. 4 hem aanreikt gereed maken voor het laden, heeft hij steeds het oog op de afsluitplaat zoodra het sluitstuk geopend wordt (ter beoordeeling van eventuëele gasontsnapping), en gaat hij ter controleering van de richting nu en dan even vlug op de trede of voetplaat staan om zich daarna onmiddellijk weer te dekken. Voor No. 4, gezeten vlak naast de munitie-nis, zou in verband met het bovenstaande het reglement dan moeten luiden„neemt een projectiel uit de nis en houdt het, op zijn plaats blijvend, den St. Ct voor ter gereedmaking". Ten slotte kan No. 2, zelfs bij geringe persoonlijke lengte, het sluitstuk openenbij vuurmonden op lage affuiten in geknielde houding, bij die op hooge affuiten, staande op den grond (dus niet op de treden); voor het nazien der afsluitplaat kan hij zich zoo noodig, even oprichten. Omtrent de opstelling van S.Cn. en B.C. in verband met den eisch van dekking, zal hieronder ad 2e het noodige worden opgemerkt. Ad. 2e. De oefeningsbatterijen x) (qua bouw van het type ne ven of tusschenbatterij) vertoonen dikwijls twee gebreken n. 1. a. te geringe breedte der emplacementen; b. het ontbreken van een opstelling voor B.C. en S.Cn, De breedte der emplacementen wordt volgens het Handboek XV-XIX blz. 50 genomen„aan de voorzijde 1 M. meer dan de bedding of 1.5 M. meer dan de spoorbreedte der raden". Dit is m i- beslist onvoldoende te noemen, want hoe kunnen zich op 75 c.M aan elke zijde der affluit twee man naast 1) De batterijen in de forten blijven hier buiten beschouwing'.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 396