375 elkaar tegen de borstwering opstellen En waar moet de St. Ct. blijven, die zich toch ook moet dekken? Dit gebrek aan ruimte is bovendien zeer bezwaarlijk voor de vlotte bediening van het geschut. In verband dus met het ad le opgemerkte, dat wij den St. Ct. als plaats willen aanwijzen: „links van het stuk tusschen de Nos. 2 en 4" zouden we wenschen aangegeven te zien als mi nimum-breedte voor een emplacementlinks van de affuit 3 X 60 c.M. en rechts 2 X 60 c.M. De totale breedte wordt dus dan voor vuurmonden op hooge affuiten (spoorbreedte 1.50 M.) minstens: 1.80 M. 1.50 M. 1.20 M. 4.50 M. x), voor vuur monden op lage affuiten (spoorbreedte 1.25 M.) minstens: 1.80 M 1.25 M. 1.20 M. 4.25 M. Deze meerdere breedte brengt bij den bouw geen noemens waardig meerderen arbeid mee. Bij de oefeningen zien we meestal den B Czich ophouden ongedekt achter de batterijbij directe waarneming (uitzonde ring!) ongedekt op een der vleugels. De S. Cn. (bij een batterij van 4 of meer stukken) staan veelal achter de travers of scherfwering, die hun sectie in tweeën deelt, doch vinden daar ook geen voldoende dekking, zijnde de scherfwering te smal en de travers hellend Vi naar achteren. Aangezien nu de B.C. als vuurleiaer de allervoornaamste, een S.C. als helper een zeer belangi'ijke functie vervult, ligt het voor de hand, dat wij voor hen een beter gedekte en dus tevens rustiger opstelling zoeken, n .1ook tegen de borstwering en wel in de gangetjes tusschen deze en de traversen of scherfweringen (geen aangesloten traversen dus meer De hierbij gevoegde platen 14 en 15 zullen beter dan in korte woorden is te zeggen, duidelijk maken dat a. volledige dekking is verkregen voor deze belangrijke functionaiissen, b. de sectie- Ct. een uitstekend overzicht over hunne sectie hebben, c. er een alleszins voldoende verbinding is tusschen B. C. en S. Cn., d. bij een batterij van twee stukken de B. C. tevens S. Ct. de onder a en b genoemde voordeelen tezamen heeft. De plaats voor den telefonist is: vlak naast den B. C. 1) Als tijd en werkkrachten het toelaten dan liefst nog i M. meer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 397