376 Door de bedoelde gangetjes te overdekken x) heeft vooral de B. C. het voordeel, dat hij rustig in de schaduw kan zitten en bij regen zijn papieren niet bederveneen en ander be vordert natuurlijk een nauwkeurig werken met de gegevens en voorkomt dus fouten. Die overdekking, uit planken of een zinkplaat met een d.M. aarde bestaande, bezorgt hem zelfs bescherming tegen G. K. kogels van steil-invallend vuur. Voor het geval de B. C. rechtstreeks waarneemt (veelal van een eenigszins afgelegen punt, zijnde de batterij zelf goed ver scholen gelegen in bedekt terrein) neemt zijn vervanger de bovenbeschreven plaats in en brengt de commando's over, die hij meestal telefonisch van den B. C. ontvangt. Ten slotte zouden we een derde wijziging in den batterij-bouw willen aanbrengen n. 1 den aanleg van een scherfvrije, overdekte zitplaats voor de bedieningsmanschappen aan de borstwering. Yoor hen is thans voorgeschreven, dat zij gehurkt moeten zitten tegen de borstwering; aangezien vooral Europeanen dit niet lang kunnen volhouden, ziet men hen al spoedig allerlei andere houdingen aannemen, waardoor van de dekking veel verloren gaat. Wij zouden nu gebruik willen maken van de neiging van den mensch om gaarne te zitten, om de dekking zoo goed mogelijk te doen zijn; daartoe worde, hetzij middels een stuk boomstam, hetzij middels een aarden (blokzoden) banket van 35 cM. hoogte een zitplaats gemaakt van 40 cM. diepte (zie de platen); nog eenvoudiger wellicht is een plank op twee steunen. De niet in functie zijnde manschappen gaan dus daarop zit ten en proflteeren dan, met den rug tegen de borstwering ge leund, zoo veel mogelijk van de verticale dekking. Door het aanbrengen van een horizontale dekking, bestaande uit voldoend dikke planken (beddingplanken, tezamen breed 50 a 60 cMrustende op een weinig schuin in de borstwering gedreven en met piketten verankerde bamboe's (zie plaat 14 en 15 fig. 4) wordt bescherming verkregen tegen G.K. kogels en mede tegen regen. Voltreffers van Gn. toch hebben we minder te verwachten, omdat in den tegenwoordigen Artillerie- strijd de G.K. het hoofdprojectiel is (behalve tegen Schild-artil- J) Zie in de platen de bijzondere inrichting van de voorzijde der scherfweer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 398