377 lerie), zijnde het de bedoeling eikaars levende strijdkrachten buiten gevecht te stellen. Tot dit ontwerp zijn wij gekomen door de meening, dat dik wijls het bouwen van scherfvrije onderkomens niet zal kunnen plaats hebben door gebrek aan werkkrachten, ook al zijn de materialen voorhanden. De boven beschreven dekking daaren tegen is met zeer weinig materialen in korten tijd vervaardigd. Wijl een eenigszins ruime zithoogte de toch al niet prettige positie van de bediening in de batterij, wel veel veraange naamt, vooral voor vuurpauzen, zou het gewenscht zijn de normale borstwering-hoogte voor hooge affuiten op minstens 1.60 M. te bepalen en voor lage op minstens 1.25 M. De dan eventueel noodige schietgaten zijn bij den batterij-bouw al zeer gemakkelijk uit te sparen. Ook omtrent de munitie-nissen en het z.g. verbruiksmagazijn valt een en ander op te merken. Bij de oefenings-batterijen ziet men daarvoor veelal onmogelijk kleine kisten ingegraven, waarin maar enkele projectielen kunnen worden geborgen en de beurston met kardoezen zelfs heelemaal geen onderkomen kan vinden. Nu is die beurston (overigens gebruikt voor de berging der bedieningsgereedschappen) te hoog en daardoor niet gemakkelijk te bergen, zoodat een eenvoudige platte withouten pakkist met deksel meer gemak zou brengen. Deze kan n.l. geborgen worden in een der twee vakken waar uit wij de munitie-nis willen doen bestaan, die nis zelf gevormd wordende door een wit-houten van buiten geteerde kist, waarin een horizontaal schot is aangebracht; aldus krijgen we een bergplaats van twee verdiepingen, breed 1 M., diep 50 c.M., hoog totaal 75 c.M., waarin behalve de platte kist met kardoe zen twee rijen projectielen boven elkaar kunnen plaats vinden, liefst staande, doch bij te groote hoogte liggende. Bij den bouw der batterij worden de nissen tijdig geplaatst en met in de nabijheid gekapte rondhouten of met steenen extra gedekt (zie de platen). Een dergelijk soort kisten dient in voldoende hoeveelheid opgelegd te worden in de forten om bij den bouw der neven- en tusschenbatterijen en de batterijen voor stormenderhandschen aanval onmiddellijk beschikbaar te zijn. Zij zijn weinig kost- I. M. T. 1908. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 399