382 zijn? Ten 1ste een opfrissching en voltooiing van wat zij op de school o-eleerd hebben, ten 2de het bereiken van een hoogeren ontwikkelings graad en een grondige dienstkennis, welke hun een vast overwicht ver zekert bij degenen, die onder hen aesteld zijn, en hen zeiven tot een ernstige plichtsbetrachting in staat stelt. Teo-en den tijd, dat de capitulant in aanmerking begint te komen voor "eene burgerlijke betrekking, voorbereidend onderricht om die kennis op te doen, welke noodig is, om die nieuwe betrekking naar behooren te kunnen vervullen. Deze beide doeleinden worden nimmer bereikt door een algemeen onderricht, en daarom schijnt mij een verdeeld onderwijs noodzakelijk. Dit zou op de volgende wijze kunnen worden ingericht. Alle manschappen, die voornemens zijn zich in het najaar by de capitulanten aan te sluiten, moeten in den loop van den zomer (liefst gedurende het verblijf van het regiment op de oefeningsplaats) aan een soort examen worden onderworpen, waarin zjj blijk kunnen geven van de noodige kennis, die men van een leerling uit de volksschool kan verwachten. De hoofdzaak is dus lezen, schrijven, rekenen en Duitsch. Alle capitulanten, die niet aan deze eischen kunnen voldoen, worden naar het voorbereidend onderwijs voor de capitulantenschool verwezen. Dit voorbereidend onderwijs duurt van 1 tot 31 October. Het wordt gegeven door onderwijzers vau de lagere scholen en bestaat uit wekelijks 4 uur Duitsch, schrijven en rekenen. Den lsten November begint het eigenlijke capitulantenonderwijs. Tot nu wordt het in twee leergangen verdeeld. Aan het onderwijs van de eerste klasse moeten allen voor de eerste maal capituleerenden deelnemen. Het wordt wekelijks tien uui ge geven en houdt de volgende vakken in. Duitsch twee uur - Terwijl men van het gemakkelijke tot het moeielijke overgaat, moet den leerling gevoel, begrip en kennis van de taal worden bijgebracht. Het. komt er minder op aan of een leeiling een zin zonder fouten kan ontleden, (hetgeen nu geëischt wordt) maar meer of hij vaardig met het woord en de pen zich kort en heidei kan uitdrukken. Eerst dan als het oor en de spraak de taal beheeischen kan men aan de hand der grammatica de grondslagen bloot leggen, waarop de taal rust. Kleine opstellen, berichtjes of korte voordrachten, waarmede zoo vroeg mogelijk moet begonnen worden, kunnen veel tot de ontwikkeling van het taalgevoel en de taalkennis bijdragen. Rekenen 2 uur. Hier kunnen de eischen dezelfde blijven als vroe ger. Alleen moet er meer waarde gehecht worden aan het vlug oplossen der vraagstukken, en deze moeten meer clan tot nu toe aan het practische leven ontleend zijn. Aardrijkskunde 1 uur. De leerling moet een begrip krijgen van de aarde en de landkaart leeren lezen Dan moeten er besprekingen oehouden worden over het vaderland, waarvan ze de steden en dorpen moeten wetenhij moet ook de natuurkundige, politieke en staathuishoud kundige beteekenis er van leeren kennen. Vervolgens de invioed der grondgesteldheid en der verkeerswegen op handel en indusrrie. Daarna de Duitsche koloniën en ten opzichte van deze moet de onderwijzer ook al weer rekening houden met de bestaande toestanden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 404