22 Schriftelijk aan: Cavalerie. Mondeling aan: Coradten. Bat. Inf. en Art. Naar aanleiding hiervan boog het Maréchaussee Bat. Zuid waarts in de aangegeven richting af. De 3de Comp. 9de Bat. (voortroep), welker spits ter hoogte van de brug over den Lebaklarang gekomen was, nam hier de gevechts formatie, met 2 sectiën verspreid in voorste linie, ten N. van den weg aan, terwijl de 4e Comp. 9e Bat. met sectiën uit de flank in linie ten Z. van den weg door het terrein voorwaarts ging en 1 pel. van de le Comp. 9e Bat. den hoofdweg volgde. De halve le en 2de Comp. 9e Bat. volgden in reserve langs den weg. De Art. en het 3e Bat. Inf. bleven voorloopig te Tjikekek (zie plaat 2 en oleaat 1). Het 9e Bat. ging hierop langzaam in de richting van Paseh voorwaarts, ten einde het Maréchaussée Bat. gelegenheid te geven tegen 's vijands rechtervleugel vooruit te gaan. Wel werd nu van uit den O.-rand van Paseh, waarin de veldwacht der O. P. stelling genomen had, de langs den hoofdweg aanrukkende vijand onder vuur genomen, doch van de afdee- lingen, welke ten N. en ten Z. van dien weg voorwaarts gingen, be merkte zij niets, zoodat deze zonder vuur te ontvangen, voorwaarts konden gaan. Hierdoor gingen zij sneller vooruit, de veld wacht trok niet tijdig genoeg terug, de O. P. zette den aanval krachtiger door en stormde met een elan, dat na den ver- moeienden marsch van af Kadipaten waarlijk flink mocht heeten, ten Z. en ten N. van den weg verrassend op den verdediger in, die onder zware verliezen, in overhaasting terug trok, aanvankelijk recht achteruit, daarna N.-waarts in het terrein verdwijnende, om te trachten den linkervleugel der stelling bij Tjimarga te bereiken. De Brig. Comdt O. P. inziende, dat de eigenlijke stelling der W.-partij zich niet bij Paseh, maar meer W.-waarts bevond, gaf nu aan de 2e en 1/2 le Comp. 9de Bat. last N.-waarts van den hoofdweg voorwaarts te gaan tegen den linkervleugel van de meer W.-waarts gelegen stelling der tegenpartij, terwijl hij de 3e en 4e Comp. 9e Bat. ter versterking van het Mar. Bat. zond, om den rechtervleugel van 's vijands stelling te omvatten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 40