388 Nu is ons niet met zekerheid bekend of vroeger ooit do verheffingen op blz 160 kolom 8 practisch gecontroleerd zijn. Gegeven het feit dat men eerst sinds ruim een jaar beschikken kan over behoorlijk opgeleide bokschutters zullen in elk geval de resultaten wel met erg betrouw- beleer ziin. Thans nu werkelijk uitmuntende bokschutters (althans te Meester- Cornells) beschikbaar zijn, heeft men te Serang en ook to Tjimahi wel sommige verheffingen practisch bepaald en gebleken is daarbij dat de baan van ons geweer van af 200 M. aanhoudend rijst, m. a. w. dat men op 300 t/m 800 Meter geen neerslagen krijgt (zooals het staatje in Nijland aangeeft), maar wel degelijk verheffingen. En bovendien heeft een nauwkeurige meting van de vizierhoeken uit bewezen, dat deze op lang na niet overeenkomen met de reeds genoemde kolom 6 Met deze wetenschap zou het een nutteloos werk zijn geweest een ver heffingstabel te berekenen, gebaseerd op de gegevens van Nijland blz. 160. De aldaar aangegeven drachten boven de 300 Meter en de daarbij behoorende verheffingen zijn niet betrouwbaar. De verheffingstabel in bijlage B. sluit geheel aan bij de schootstaiel in bijlage A. van het nieuwe Schietvoorschrift en het verwerpen van de eene sluit het verwerpen van de andere in zich. Beide tabellen zijn opgenomen, omdat ze een voldoend inzicht^ verschatten in de baan van ons geweer, terwijl het voornemen bestaat in het later te verschijnen „Aanhangsel" een verheffingstabel (tot 1000 M te geven, welke met de werkelijkheid overeenkomt. Doch daartoe dient eerst over de noodige (practisch te verkrijgen) gegevens te worden beschikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 410