Van Vreemde Legers* Een Pistoolsabel. Was reeds eenige jaren geleden een Amerikaan op bet denkbeeld gekomen, eene combinatie te maken van een revolver en een sabel, de ondoelmatige inrichting van dat wapen had het tot nn toe ook maar de geringste aandacht onthouden. Nu evenwel heeft de Heer August Kühnen Jr. te Rheydt (Rijnland) in de holle greep van een sabelgevest een zich zelf ladende Browning of Pieper weten aan te brengen, zoodanig, dat de richtlijn over den onderkant van het gevest loopt. Men schiet er dus mede, kling recht omhoog. De patroonhouder wordt ingebracht aan de zijde van den knop van het gevest. De revolver is ook afzonderlijk bruikbaar en gemakkelijk uit het gevest te nemen; alleen steekt de patroonhouder, die dan rechtstreeks in de kolf wordt geschoven 5.2 c.M. er onder uit, wat geen bezwaar schijnt op te leveren voor het gebruik. De uitvinder beweert, dat de sabel, na het uitnemen van de revolver, als elke gewone sabel voor houwen en steken te gebruiken is. Hij neemt reeds overal patent op zijne vinding. De Redactie van de „Kriegstechnische" waaraan dit ontleend is, heeft het wapen gezien en noemt het, vooral voor bereden officieren, in alle opzichten bruikbaar. Het is jammer, dat we geene opgaven aantroffen over de verplaatsing van het zwaartepunt van den sabel, door deze greepvervorming en hoe voorzien is, in den eisch, dat de greep gemakkelijk in de hand ligt, wanneer de sabel als slagwapen gebruikt moet worden. We weten allen, welk een teer punt de ligging van het zwaartepunt bij een sabel is, getuige onze maréchaussée-sabel en eenmaal een wapen, met een goeden „slag" gevonden, hoe ongaarne men er toe overgaat, dan nog iets aan de onderdeelen te veranderen. Of bij deze combinatie aan een en ander voldoende is tegemoet gekomen, kunnen alleen proeven uitmaken. Zij kunnen allicht een nieuw gezichts punt openen voor de combinatie: maréchaussée-sabel en verlicht geweer, die tot nu toe nog niet in alle opzichten bevredigde. Ondoordringbaar Borstpantser. (D. R. P. No. 192 587). Deze uitvinding geldt een pantser, samengesteld uit een aluminium raam, ongeveer van den vorm van het bekend raam op onze attila s waartusschen een beschermende laag is bevestigd, bestaande uit een bui ten- en binnenvlak van dunne stalen banden en een tusschenstof van 1 a 2 c.M. dikke gummi of iets dergelijks. De stalen banden of repen liggen met een tusschenruimte van 1 mM. evenwijdig of nagenoeg

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 411