23 - Het Mar. Bat. was intusschen uit het bedekte terrein, ten Z. van den hoofdweg bij Legok ten 2 u. n.m. op de sawahvlakte afgedaald en werd hier door de mitrailleurs der W.-partij, opgesteld bij het signaal Tjibeureum, zoodanig onder vuur genomen, dat het niet vooruit kon, voordat deze mitrailleurs door de eigen Artillerie onder vuur waren genomen. Enkele afdeelingen van het Mar. Bat. waren ook weder op den hoofd weg gekomen, gingen hierlangs voorwaarts, werden echter onmiddellijk W. van k.g. Tjinonggeng door de W. P. van uit de stelling ten N. van den weg bij kg. Tji Haoer zoodanig onder vuur genomen, dat zij zich, daar versterking uitbleef, achter kg. Tjinonggeng gedekt moesten terugtrekken. Door de mitrailleurs bij Tjibeureum werden nu eveneens alle afdeelingen, welke zich op den grooten weg en ten Z. daarvan vertoonden, onder vuur genomen, zoodat ook hier niet kon worden vooruitgegaan. Juist toen nu ten 2 u. 25 n.m. de Brig. Comdt. O. P. aan den Comdt. zijner Art. last gaf tegen de mitrailleurs bij Tjibeureum in stelling te komen op de hoogte bij Legok- landeuh, en deze onder vuur. te nemen, werd op last van den Leider het signaal„Eindigen van de manoeuvre", geblazen. Door den Leider werd nu beslist: „dat de Westpartij zich tot op dit oogenblik nog volkomen in hare stelling bij Tjimarga kon handhaven, de Oostpartij langs den grooten weg en ten Z. daarvan niet vooruit kon gaan, voordat de mitrailleurs der W.-partij bij Tjibeureum door de Artillerie der Oost-partij tot zwijgen zouden zijn gebracht, een doorgezetten druk met omvatting op den linkervleugel der stelling, zooals deze nu door de 2e en 1/2 le Comp. 9e Bat. begonnen was, de W. P. echter tot ontruiming harer stelling genoodzaakt zou hebben." De oorlogstoestand werd, door vermoeidheid der troepen, beschouwd als te zijn opgeheven. Deze zou weder intreden den 29en Juni ten 4 uur v.m. De 3de Comp. 4e Bat. Inf., benevens de Art. der W. P. verlieten de stelling bij Tjimarga, en begaven zich naar Soe- rnedang, de troepen der O. P. legerden zich in en om Paseh. (Slot volgt). C. M. A. Quack.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 41