416 der officieren dringend noodig; men verwacht blijkbaar, dat er thuis absoluut zonder leiding wel gestudeerd zal worden. In dien studiezin heb ik echter weinig vertrouwen, de resultaten zijn inderdaad poovertjes en de vakkennis laat bij velen te wenschen over; theoretisch was zij wellicht bij be noeming tot officier in voldoende mate aanwezig, doch deze kennis vermindert snel en, als ze niet onderhouden wordt, is ze na een paar jaar verdwenen. Ik wil niet zeggen, dat dit vroeger beter was; toen kende men de reglementen naar den letter, doch, waar de nieuwe richting deze kennis overboord wierp, had ze ons iets beters moeten en kunnen geven, en dat heeft ze nagelaten. Al deze verschijnselen wijzen op achteruitgang van den geest van gehoorzaamheid, in de eerste plaats bij het officierskorps, en nogmaals, dit was niet noodig geweest; door het op zijde schuiven van de gepoetste-zolen-tucht had men het er toe kun nen en moeten leiden, dat de moreele tucht en de vakkennis zouden stijgen. Dat dit niet is geschied, schijnt vooral daar aan te wijten, dat nieuwe begrippen plotseling zonder overleg zijn ingeplant bij een leger, dat daarvoor niet in alle op zich ten rijp was en dat men niet van te voren de gevolgen van die nieuwe denkbeelden bij dat leger heeft overzien. En door de verslapping van tucht in het officierskorps, ook door het minder goede voorbeeld in sommige opzichten, moest noodzakelijkerwijs de tucht naar beneden verslappen of moeten die minder stramme meerderen juist naar de hardste middelen grijpen om hun gezag te handhaven. Men heeft de nieuwe richting in ons leger niet begrepen en begrijpt haar nog niet ten volle in alle rangen en graden; anders hadden die schadelijke gevolgen er niet uit kunnen voortvloeien. Men moet leeren begrijpen, dat minder controle in zich sluit meer vertrouwen op de richtige uitvoering der gegeven bevelen en voorschriften, gehoorzaamheid dus zonder controle. Over 't algemeen ontbreekt deze geest van tucht aan zeer jonge lieden zij moet hun worden ingeprent; eerst als zij geheel daarvan door- 1) In alle rang-en. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 438