417 drongen zijn, kan men hen met vertrouwen loslaten. Aan dit inzicht ontbreekt thans in ons leger nog veel. Op het voorbijhollen van het doel, op het ongemotiveerd vertrou wen in minderen als stelsel, op het verslappen van de tucht zal reactie komen binnen korter of langer tijddit is een natuurwet. Laten we hopen dat deze reactie niet zooals veelal het geval is te sterk zij, dat zij niet weer oen ouden geest gaat ademen, maar de nieuwe blijft huldigen, de richting van individueele vrijheid, echter binnen grenzen, die bepaald worden door de eigenschappen van het individu zelfhoe beter dit moreel onder tucht staat, des te meer vrijheid kan men het laten. Volkomen ben ik het met H. B. eens, waar hij meent, dat de minder goede stemming onder de officieren niets te maken heeft met de nieuwe richting. Altijd heb ik de stemming van het Ind. officierskorps minder goed gevonden; steeds is debe trekking beschouwd als een baantje, dat men zoo spoedig mo gelijk zou willen laten varen; den jongen officieren werd dit al dadelijk door anderen ingeprent en bij het vroegere stelsel was dit waarlijk wel te begrijpen. Ook thans zijn er wel oorzaken voor een minder goede stem ming, doch deze liggen elders; voor een deel in armoede, tengevolge van een te vroegtijdig huwelijk, terwijl momenteel de slechte promotie het hoofdwapen drukt. Overigens geloof ik, dat vele factoren aanwezig zijn om de stemming be ter te doen zijn dan vroeger en bij het hoofdwapen geloof ik, is dit inderdaad het geval 1). Be zware moreele druk van het oude tuchtstelsel is verdwe nen of tenminste belangrijk verminderd, van de infanterie is een groot deel der officieren te velde met vermeerderde inkom sten, een nieuwe prachtige werkkring is geopend door het civiel gezaghebberschap in min rustige streken 2), de financieele positie eindelijk is belangrijk verbeterd 3). Bij de hulpwapens bestaan die laatste redenen van tevreden heid niet en is er eerder aanleiding tot verbittering als gevolg 3) Niet ten opzichte van geld-en toekomstzorgen. Red. 2) Zie hierover „Militaire Civiele Gezaghebbers" IM. T. 1908. afl. 4. bladz. 315. Red. 8) Ho. ho."Wat is dat? Als ge de traktementsverhooging bedoelt vau 1907 dan vergeet ge den verhoogden belastingdruk, waaraan alles opgaat; op een rationeele verbe tering wachten we nog. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 439