420 meer dan in den strategischen dienst. Daarom moet de com mandant eener verkenningsafdeeling hier tegelijkertijd eene zekere ruimte kunnen beheerschen m.a.w. moet hij in staat zijn om wanneer hem uit de ingekomen meldingen blijkt, dat te bestemder plaatse de toestand anders is dan zijn lastgever meende onmiddellijk, zonder den terugkeer zijner eerste patrouilles af te wachten, andere in de nieuwe, door de gewijzigde om standigheden geboden richtingen te kunnen uitzenden. Daartoe moet zijne afdeeling eene vrij aanmerkelijke sterkte hebben. Het is duidelijk dat, waar de eisch van ruimte-beheersching gesteld wordt, een detachement sneller werkt dan zelfs de best bereden officierspatrouille, omdat de laatste zich niet kan splitsen en dus in verschillende lichtingen alleen achtereenvolgens kan waarnemen. Hier eindelijk moeten de verkenningsafdeelingen nog afge scheiden van de eischen gesteld sub 2 en 4 punt 43 L. B. V. dus voor het zuivere doel der opheldering alleen, noodzakelijk over eene zekere gevechtskracht beschikken. Zijn beide partijen elkander zoo dicht genaderd, dat een gevecht aanstaande is, dan hebben zij hare krachten bijeengetrokken; beiderzijdsche cavaleriëen ontvouwen dus in eene betrekkelijk enge ruimte hare grootste werkzaamheid. Kan eene enkele patrouille wellicht nog door de mazen van het netheenglippen, in den regel zal eene onbemoeilijkte verkenning nu uitzondering zijn. Uitwijken kan thans den patrouilles niet meer baten, want hier op zij gaande, zal men ginds stooten, het terrein is te dicht met cavalerie bezaaid. De steunende afdeeling zal nu meermalen haren patrouilles den weg moeten openen. In onze terreinen zal zij daartoe herhaaldelijk van de karabijn moeten gebruik maken. Omgekeerd zal zij, om hare verkenning niet in gevaar te brengen, genoodzaakt kunnen worden naar de wapenen te grijpen ten einde den tegenstander op eene bepaalde plaats het doordringen te beletten. Wacht het veldleger in eene vooraf ingerichte stelling 's vijands aanval af, blijft het dus gedurende eenigen tijd ter plaatse, dan zullen de verkenningsdetachementen zich op gun stige punten wegenknoopen, rivierovergangen moeten hand haven. 's Nachts enkele staande patrouilles op de wegen voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 442