434 de overgeplaatsten behoorlijk op de hoogte van den dienst bij de Vesting-Artillerie, of wel hun verblijf daarbij wordt min of meer beschouwd als een tijdperk om te acclimatiseeren en met de Maleische taal vertrouwd te raken. Vooral deze laatste opvat ting hoort men meermalen verkondigen en och, was zij juist, men kon er, ofschoon de oefening van den troep er in ieder geval onder lijden moet, eenigszins vrede mee hebben, maar hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij van verlof terugkeerende kapiteins en dan is er toch zeker geen sprake meer van een acclimatisatie- proces. Voorbeelden toch te over van kapiteins, die, uit Holland terugkeerende, bij de Vesting geplaatst werden onder mededee- ling, dat zij binnen kort naar het ber. gedeelte zouden over gaan, zelfs werd meermalen den welgemeenden raad gegeven zich niet in te richten, want zoodra er een plaatsje open kwam zouden ze overgeplaatst worden. Wat de resultaten hiervan zijn kan ieder zich gemakkelijk denken x). Het meerendeel hunner komt voor het eerst met de Vest.-Art. in aanraking, sinds deze haar verjongskuur heeft ondergaan, komt alzoo voor geheel vreemd materieel en geheel vreemde oefeningen te staan, en zelfs met den besten wil der wereld zijn zij de eerste maanden niet in staat de onder hen dienenden naar behooren te oefenen en op te leiden, waardoor het oefenings programma ondanks de vele nieuwe eischen nog ongeveer op de zelfde hoogte is gebleven als een tiental jaren geleden het geval was. Dat een jong officier in zijn eersten verblijftijd bij de Vesting bij éénzelfde compagnie achtereenvolgens drie kapiteins meemaakt, is geen uitzondering. Gevolg is, dat hij, door zijn meer moderne opleiding aan de Academie al vertrouwd met vele reglementen (Richting enz. Batt. dienst) zich reeds bij No. 2 althans bij No 3 de meerdere van zijn C. Ct. voelt en meent reeds wonderwel op de hoogte te zijn, terwijl zijn theoretische kennis zich meestal niet verder uitstrekt dan tot die der meest voorkomende regie* lementen en zijn praktijk, dank zij het gebrek aan opleiding, nog slechts uiterst gering kan wezen. En weer vragen we ons te ver geefs af, waarvoor dergelijke spoedoverplaatsingen noodig zijn. 1) Een derde mogelijkheid: plaatsing (ala bij een aubsistentenkader), in afwachting nadere indeeling, ia er ook nog. Re/I

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 456