436 zich meestal slechts uitstrekt tot die der namen der meest in het oog loopende uitwendige deelen. Een sluitstuk in elkaar zetten, dan wel op de vlugste wijze onderdeelen hiervan ver wisselen is al een heel kunststuk, terwijl de regeling der rem- inrichtingen en hare plaatsing voor velen een onopgelost vraagstuk blijft. Men zal allicht uit een m. i. verkeerd begrepen korpsgeest beweren, dat wij ons aan grove overdrijving schuldig maken, te veel generaliseeren, maar waaraan wil men anders toeschrijven het meermalen slecht werken van reminrichtingen in het schiet kamp, het aantreffen van onderdeelen aan vuurmonden en affuiten, welke er niet bijbehooren maar met behulp van hamer en vijl pasklaar gemaakt zijn, het niet passen of tot gebruik gereed zijn van richtmiddelen, of wel dat, wanneer zich ergens haperingen voordoen, alle hoofden bij elkaar worden gestoken, zonder dat nochtans de storende oorzaak wordt weggenomen, zooals men b. v. bij het vuren met mitrailleurs meermalen kan bijwonen. Een bewijs, dat ook hier voornamelijk de zeer korte plaatsing de oorzaak is, vinden wij voor ons hierin, dat het meerendeel der Adj. Ond. Off. d. d. Off. wat het materieel aangaat wèl voldoende op de hoogte is. Aan te nemen, dat juist deze allen een bijzonderen aanleg voor materiëele kennis hebben, gaat slecht; hier moet dus het feit, dat zij geruimen tijd er mede in aanraking komen, wel degelijk in rekening worden gebracht. Wil men echter in korten tijd goed onderlegd personeel krijgen, dan opene men een jaarlijkschen cursus van b.v. één maand, liefst kort voor de pract. oef., waarbij men door een ter zake kundig oud kapitein onderricht doet geven in de samenstelling, de behandeling, het onderhoud, en het opsporen en wegnemen van fouten van het materieel. Wordt een ieder verplicht dezen cursus mee te maken en mogen uitsluitend zij als Fort Cten. of off. bel. m/h. materieel optreden, die reeds éénmaal een cursus doorliepen, dan zal niet alleen de kennis aanmerkelijk vermeer deren, maar het materiëel minder mishandeld worden. Had men bij ons, als in ieder ander land bij de aanschaffing van het materieel dergelijke cursussen gehouden, zeker zouden lijdensgeschiedenissen als met de affuiten van 7.5 c.M. L/35 en nog onlangs met 12 c.M. L/40 niet zijn voorgekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 458