437 Kan echter een ieder zich deze kennis eigen maken, zij het dan ook ten koste van het materieel, indien hij slechts lang genoeg bij de Vesting geplaatst blijft, voor het verkrijgen van een juist begrip der ballistische eigenschappen is de hulp van de schatkist uoodig, want zoolang uit een ons inziens verkeerd begrepen zuinigheid de hoofdschotel der practische oefeningen gevormd wordt door het vuren met het kanon van 12 c.M. K.A. zal niemand zich een behoorlijk beeld van de uitwerking onzer snelvuurmonden kunnen vormen. Zeker, er worden met het meerendeel onzer vuurmonden eenige schoten gedaan, maar meestal juist genoeg om den afstand behoorlijk te bepalen, dan wel springhoogte te regelen. Van een eigenlijk voortgezet vuur is nimmer sprake, terwijl toch voor velen de moeilijkheid eerst dan begint. Is toch het inschieten in de puntjes geregeld en kan men, dank zij de gunstige waarnemingsomstandigheden in het schietkamp, hierbij het boekje precies volgen, in het afgeven van voortgezet vuur laat het voorschrift den vuurleider bijna geheel vrij en terecht, want in ieder geval te voorzien is onmo gelijk, maar er bestaat een groot verschil tusschen uitdrukkelijk voorschrijven en het geven van voorbeelden van dergelijke vuur- regelingen. Thans stelt men zich tevreden met enkele theorieën, liefst overgenomen uit de jongste buitenlandsche tijdschriften, maar een toetsen van dergelijke denkbeelden aan de praktijk geschiedt zelfs niet bij wijze van hooge uitzondering. Niet dat misschien serie-commandant of leider der oefeningen dit zelf overbodig achten, maar de munitie is er eenvoudig niet; alleen de 12 c.M. K.A.-voorraad wordt duchtig aangesproken en schiet daarmede nu maar eens uitwerkingsvoorbeelden van b.v. 7.5 c.M. L/30! Toch tracht men het kanon van 12 c.M. K.A. zooveel mogelijk te benutten. Zelf uit de bewapening vervallen, stelt het vandaag een 7.5 c.M. L/40, morgen een 12 Mr. voor. De betrokken Batt. Ct. moet zich dan maar indenken in de veronderstelling en het vuur leiden zooals dat in werkelijkheid met de veronderstelde vuurmonden zou geschieden. Dat dit steeds, vooal bij het kader tot een hopelooze begripsverwarring leidt, dat èn de doelopstel- ling èn de vuurleiding beheerscht worden door de ballistische capaciteiten van den „12 krom" geeft een ieder grif weg toe,

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 459