438 - en toch duurt deze toestand al jaren voort, ja zelfs zijn er vuur monden, welke nimmer in het schietkamp komen. De 12 c.M. L/40 b. v. hebben slechts enkele bevoorrechten ik meen eind 1904 op één der werken zien vuren, het practisch oefenen met dezen vuurmond is dan ook geheel buitengesloten, te meer waar op de verdedigingswerken het uitzicht meestal zoo beperkt is, dat zelfs van een behoorlijk gebruik der richtmiddelen geen sprake kan zijn. Dit herinnert mij aan het feit, dat de bij dezen vuurmond te gebruiken raamvizieren lang niet allen behoorlijk in orde zijn, zelfs bleek mij bij navraag, dat geen der door mij onder vraagde onderofficieren het gebruik daarvan kende, terwijl over het richten met beugelvizieren twee meeningen bleken te bestaan! Zulke feiten teekenen, ofschoon misschien nog niet voldoende voor hen, die liever de zuinigheid betrachten. M. i. echter heeft de Regeering tegelijk met de aanschaffing van dit dure materieel de verplichting op zich genomen, dat het daaraan bestede geld, indien noodig, ruimschoots zijn interest moet kunnen opbrengen, m. a. w. de verplichting, te zorgen dat dit geschut geen onbekende grootheid blijft. Doet zij dit niet dit is ons inziens het geval dan is de uitgave van het geheele kapitaal onverantwoordelijk. "Wie A. zegt moet B. zeggen, en wie duizenden uitgeeft voor nieuw geschut, moet berekenen, dat eveneens honderden noodig zijn tot behoorlijke oefening daarmee en deze honderden ook daarvoor uitgeven. Zooals de practische oefeningen te Batoe Djadjar dan ook thans gehouden worden kunnen zij onmogelijk behoorlijke resul taten geven. Doelen verder dan 3500 M. worden nooit onder vuur genomen en zelfs op dien afstand is de veronderstelling nu al jaren steeds dezelfde en moeten wij er helaas bijvoe gen een e in de praktijk onmogelijke. Men vuurt daar bij op een gedekt onderkomen, waarvan alle afmetingen be kend zijn: helling der taluds, aard der dekking, dikte der balken (jaarlijks afwisselend met rails), zoodat de vuurleider dikwijls op het terrein verschijnt met een serie teekeningen (aanzichten en doorsneden) en becijferingen, waaraan menigmaal uren besteed wordenMen maakt gebruik van de meest gunstige wijze van peiling (door plaatsing van bamboe, vroeger jaren zelfs door ontsteking van seinkardoesjes), legt het waarnemingspunt zuiver

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 460