439 vast op den binnenkruin en begint nu te vuren volgens zoo en zooveel, verlegt zijn baan tot in d. M. nauwkeurig en rekent en corrigeert naar hartelust. Zou men nu heusch denken, dat stel al het geval, dat tegen ons dergelijke doelen mochten voor komen de vijand ons de gelegenheid zal geven een dergelijke hoeveelheid gegevens te verzamelen?! En toch durven wij wedden (neem de proef er van in de a. s. schietoefeningen), dat een vuur op datzelfde doel, waarbij alleen de ligging ongeveer (d. w. z. met een aannemelijke peilingsfout) gegeven is, verschillenden vuurleiders, heel wat hoofdbreken zal kosten en de meeningen nog al verdeeld zullen zijn. Andere vuren op deze afstanden komen niet voor, de normale afstanden varieeren van 1400 2500 M". en dit zijn toch zeker niet de afstanden, waarop men zelf den vijand verwacht Op bladz. 123 van Hfdst. XIX Handb. Vest. Art. vinden wij althans voor aanvalsbatterijen 3 a 4000 M. aangegeven. Van vuren, zooals die in de eerste periode van eene belegering verwacht kunnen worden, geen sprake, evenmin als van die tegen stormenderhandsche aanvallen, als men tenminste het hoogst zelden voorkomende vuur op een uiterst langzaam zich voortbewegende, absoluut ongedekte sleepschijf niet mederekent, evenmin als het vuren op steeds op hetzelfde punt te voorschijn komende klapschijven. Werkelijk, door van de in Batoe-Djadjar in garnizoen liggende 4e Berg. Batt. een tweetal bespanningen ter beschikking van den Serie Ct. te stellen, kan aan de be weegbare doelen grootere snelheid worden gegeven en de kosten zullen wel uiterst gering zijn. Van een ook maar eenigszins voldoend begrip der capaciteiten van onze verschillende vuurmonden is dan ook geen sprake en dat zal blijven zoolang geen meerdere gelden beschikbaar worden gesteld. Ook in dit opzicht behoeft men van de schietschool voor onderofficieren geen verwachtingen te koesteren, want hoe ernstig en degelijk het gegeven onderricht ook zijn moge, niemand is in staat de scheeve voorstellingen, verkregen door de 12 c.M. KA., door mondelinge besprekingen alleen weg te nemen. Hoe wij ons dan wel de pract. oef. denken Een volledig 1) De Inf. wel; die wordt dan juist gevaarlijk. Red

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 461