440 programma te geven zou ons te ver voeren; het zij ons daarom vergund slechts puntsgewijze onze gedachten neer te schrijven. Men verbanne de 12 c.M. K A. gedurende deze oefeningen uit het schietkamp, stelle een weinig meer projectielen voor het achterlaad niet-snelvuur- en veel meer voor het snelvuurgeschut beschikbaar, vermindere het aantal vuren (waardoor èn de pract. oef. korter duren èn de mogelijkheid ontstaat uitwerkingsvuren te geven), stelle de doelen op afstanden op, waar ze werkelijk in oorlogstijd te verwachten zijn, geve alleen dan afmetingen op, als men verwachten kan, daarmede ook in oorlogstijd bekend te zullen zijn, beoefene het vuren met één zijpost als regel (onze terreinen laten toch dikwerf geen vuren met 2 zijposten toe), stelle een batterij altijd door minstens 2 vuurmonden voor, late tegelijkertijd meerdere batterijen vuren, of tegen hetzelfde of tegen verschillende doelen en bovenal grijpe alleen dan in de vuurleiding in, wanneer er gevaar mocht bestaan voor de nabij gelegen kampons, controleposten enz. dan wel de vuurleider zulke sterk sprekende bewijzen van onbekwaamheid vertoont, dat zelfs uit zijn fouten niets te leeren valt. Yerder verplaatse men alle niet bij de vurende stukken ingedeelde officieren en onderof ficieren van achter de batt. waar zij onwillekeurig slechts hin deren naar den controlepost. Uitsluitend de leider der oefeningen blijve in de batt., de telefonisten brengen de door den vuurleider gedane Co8, over, zoodat die.in den C. P. bekend zijn en men heeft behalve het voordeel van een rustiger vuurleiding bovendien nog dit, dat èn officieren èn kader op het terrein zelf den invloed der aan te brengen correctiën en storingen oogenblikkelijk waar nemen, zoodat het verkrijgen van uitwerkingsbegrippen voor een ieder mogelijk is. Overigens late men den vuurleider meerdere vrijheid in het uitvoeren van zijn schietopdrachten en bedenke dat er meerdere wegen naar Rome leiden. Zeker, één is de korste, maar wie steeds denzelfden gaat, kan onmogelijk over andere oordeelen. De thans maar al te veel gevolgde methode om ieder jaar op dezelfde wijze een vuur te leiden als het vorige jaar geschiedde, doodt alle initiatief en overtuigt toch niet. Bovendien heeft ook een verkeerd uitgevoerde schietopdracht zeker dit groote nut, dat men den invloed der minder goede overwegingen ten duidelijkste doet uitkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 462