442 is met de ligging der forten, zal het hem niet moeilijk vallen deze zoodanig onder vuur te nemen enz.". Toch verwacht men in oorlogstijd een volledige prestatie, waar in vredestijd de gelegenheid tot het maken der zoo onontbeerlijke terreinstudie geheel ontnomen wordt. Oefeningen in den vesting-oorlog worden niet gehouden. Wel moeten de Artie-off. (Vesting of Veld en Berg) trouw de garni- zoens tactische oefeningen volgen, maar deze hebben voor zoovel wij weten uitsluitend betrekking op den veldoorlog Toch zouden dergelijke belegeringsoefeningen zeer nuttig zijn, mits geregeld en onder leiding van een op dit gebied erkende spe cialiteit. Hoe gemakkelijk zou het niet vallen te Batavia, waar ieder artillerist althans eenige jaren in garnizoen is, geregelde wekelijksche oefeningen te doen houden, toegelicht door bezich tiging van het terrein zelf, op de wijze zooals thans bij het bereden gedeelte kaderoefeningen worden gehouden. Niet alleen, dat de tactische kennis hierdoor belangrijk zou vermeelderen, maar misschien dat ook de belangstelling in zuiver vestingaitil- leristische vraagstukken gewekt werd bij de artilleristen zelf en deze kennis niet alleen tot den staf beperkt bleef. Hebben wij hierboven aangegeven, wat aan onze officieren persoonlijk ontbreekt, thans zij het ons vergund nog eenige oogenblikken stil te staan bij den invloed, welke de door ons in den aanhef genoemde oorzaken uitoefenen op de praktische op leiding van het mindere personeel. Dat bij ieder corps eene voortdurende wisseling van officieren nadeelig moet werken, behoeft zeker geen verder betoog, doch juist bij de Vesting-Artillerie doet zich deze nadeelige invloed temeer gelden, waar hier de meeste C°- wisselingen niet alleen beteekenen eene andere wijze van opleiding, doch wat veel erger is, feitelijk de geheele opleiding doen stilstaan. Officieren echter, die bij het wapen aankomen, zonder zelfs de eenvoudigste exer citiereglementen te kennen, kunnen onmogelijk zelfs de gewoonste oefeningen behoorlijk controleeren, laat staan, dat zij aangena me afwisseling weten te brengen in de diensttableaux. Wel 1) En terecht. Vestingen zijn muizenvallen. Wat zich laat opsluiten, kan worden af geschreven. Doch sperwerken en bevestigde steunpunten vervullen wel een rol in den 6 Red. yeldoorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 464