444 Wat betreft de werkzaamheden, die gewoonlijk aan luitenants worden opgedragen nog een enkel woord. Er zijn officieren belast met de opleiding van peilers en waarnemers, van telefonisten, met theorieën kader enz. En dan vragen we, waar de kersversch uit Holland aangekomen luitenant de toch zoo broodnoodige terreinkennis van daan moet halen om peilers en waarnemers op te leiden, of wel vanwaar de kennis der Maleische taal, teneinde Inlanders te leeren meestal zuiver technische berichten over te brengen aan Europeanen, dan wel fouten in telefonische verbindingen op te sporen en te ver helpen. Thans klaagt men steen en been over de slechte resultaten van de opleiding, maar de eenige manier waarop verbetering te brengen is, nl. officieren alleen met dat deel der opleiding te belasten, waarmede zij zelf grondig bekend zijn, is onmogelijk door de wonderbaarlijke snelheid, waarmede telkens het officiers- personeel x) verwisseld wordt. Bespraken wij in het bovenstaande de gevolgen der o. i. het meest op den voorgrond tredende oorzaken, ook andere dragen het hare er toe bij den dienst niet bepaald aangenaam te ma ken. Een groote grief van velen is b. v. ook het gebrek aan personeel. Hierin heeft men nu trachten te voorzien door In fanteristen te werven of wel te commandeerendat de op de laatste wijze verkregen kanonuiers niet bepaald de meest ambitieusen zijn ligt vrijwel voor de hand. Aan den kadernood heeft men getracht tegemoet te komen door detacheering van kader uit Nederland, maar deze detacheering is uit den aard der zaak zoo kort, dat met de opleiding dier menschen de meeste tijd voorbij gaat. De wijze, waarop de Vesting echter van Inl. personeel voorzien wordt, is zeker wel de vermakelijkste. Bij de Bereden-Artillerie toch wil men na de invoering der Austra lische paarden gaarne de oude stukrijders kwijt zijnwelnu, bij reëngagement worden ze alleen als kanonniers bij de batterijen aangenomen, terwijl het hierdoor ontstaan overcompleet op de zelfde wijze (de oudsten dus het eerst) naar de Vesting geloosd 1) En de voorschriften en reg'ementen. De onzekerheid, pgewekt door talloo'e wjjzi gingen en wijzigingen ven wijzigingen, is niet bevordelyk voor het kwe.ken van vertrouwen in een vasten koers. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 466