450 Zoo is de toestand in het garnizoenhoe is die nu te velde? Laat ik daartoe b.v. alleen dien in het Djambische aanhalen. Ieder, die daar geweest is, weet dan ook hoe treurig het daar met de wapening gesteld was; ik zelf, die te Moeara Tambesi Officier van Wapening geweest ben, vermoedelijk het beste. Verscheidene postcommandanten wisten niet eens meer, hoe veel geweren zij in verantwoording hadden, geweercontröles hestonden niet, geen enkele compagnie van het 2de Bataljon Infanterie had zijn eigen wapennummers compleet; er zwierven geweren rond, behoorende tot onderdeelen uit alle oorden van Indië, de schietuitkomsten waren verre van bevredigend en het eenigermate in orde brengen dier wapening heeft heel wat moeite en tijd gekost, om, als deze nauwelijks in orde gebracht was, opnieuw door elkander te geraken. Dit alles mag men als een zuiver gevolg beschouwen van de omstandigheid, dat het wapen hier niet bij den man behoorde. Aanvullingen b.v. voor het 2de Bataljon Infanterie, welks Staf zich te Moeara Tambesi bevond, en waar derhalve de indeelingen plaats vonden, kwamen zonder wapens aan, en moes ten, iDdien er geen bootgelegenheid was voor doorzending naar hare bestemmingen, tijdelijk dienst doen bij de bezetting van den post Moeara Tambesi, kwamen daar op wacht, gingen uit als bootdekking, enz., of wel moesten plotseling op patrouille naar aanleiding van een ingekomen bericht. Zij moesten dan natuurlijk van wapens voorzien worden door den post Moeara Tambesi. Van wie? ja dat kwam er niet op aan. Er was een zekere hoeveelheid wapens op den post aanwezig en was deze uitgereikt, dan werden wapens genomen van manschappen behoorende tot de vaste bezetting van den post, die op dat oogenblik geen dienst hadden, derhalve pas van patrouille terug, of wel geëmployeerd waren of corvéedienst te verrichten hadden. Meermalen werd dan een bootdekking op een anderen post aangehouden, terwijl zelfs patrouilles van het 2de Bataljon van uit Moeara Tambesi met geleende geweren vertrokken zijnde, na half Djambi daarmede te zijn doorgemarcheerd, eindelijk op hare aanvankelijke bestemming aankwamen, nadat onderweg nog verscheidene manschappen met hunne van den post Moeara

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 472