451 Tambesi geleende geweren, op verschillende posten waren aan gehouden, geëvacueerd, enz. Binnen korten tijd waren die geweren, oorspronkelijk behoo- rende tot het detachement te Moeara Tambesi immers verspreid over heel het Djambische, zonder dat men te Moeara Tambesi wist, waar zij zich bevonden. Een natuurlijk gevolg was dan ook, dat die wapening al heel spoedig in de war moest komen er was geen oog op te houden. Zelfs heb ik toen als Officier van Wapening o. m. den maat regel moeten nemen, om ringen of letters van verschillende kleuren om de lade of op de kolf met verf te doen schilderen, hetgeen voor den toestand teekenend genoeg mag heeten. Toen in Mei 1907 eene compagnie van het R. H. 15de Bataljon Infanterie naar Celebes werd gezonden, ter versterking de troepen macht aldaar, moest deze te Makassar een maand doel loos wachten, omdat er geen geweren voor die compagnie waren. Geeft men daarentegen„het geweer bij den man", dan verkrijgt men, behalve de voordeelen reeds door den lsten luitenant Ipenburg in zijn hiervoren aangehaald artikel om schreven, het groote voordeel, dat bij eiken man, waar hij zich ook bevindt, steeds een geweer is x). Zoowel in het garnizoen als te velde, heeft dan elke compagnie of detachement evenveel geweren als er manschappen bij aanwezig zijn, hetzij dat onder deel boven of beneden de sterkte is, hetzij de manschappen bij dat onderdeel behooren, dan wel doortrekkend zijn. Het fnuikend uitleenen van geweren behoeft dan niet meer voor te komen. Aan een Infanterist zonder een geweer, heeft men niets. Dan echter kan men hem altijd, waar hij zich ook bevindt, direkt gebruiken; hij is altijd gereed. En waarvoor is die factor „altijd gereed" gewichtiger dan voor een mobilisatie, waaruit dan van zelf nog een tweede volgt: „vereenvoudiging van die mobilisatie", besparing van tijd 1) Daar wringt de schoen. Er zjjn dan een aanzienlek getal geweren meer noodig dan nu, want voor het tijdeljjk invalide deel moeten ook geweren zijn. De bezwaren verbonden aan aanschaffing en onderhoud daarvan hebben nog al een belangrijk gewicht in de schaal geworpen, toen dit vraagstuk bij het hoofdbureau aan de orde was. Meer dere gegevens zfin ons nog toegezegd. Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 473