29 Het behoeft geen betoog, dat onder de factoren, die de vuur- uitwerking der Infanterie beheerschen, de methode van schiet opleiding een zeer voorname is; dat dus deze methode rekening dient te houden met de moreel-schokkende invloeden der mo derne gevechtsvelden en gebaseerd dient te zijn op het onloo chenbare feit, dat het meerendeel der strijders niet in staat is- zijne kalmte te bewaren. De methode van schietopleiding, zooals wij die kennen en welke ook in de meeste buitenlandsche reglementen is neer gelegd, kweekt o. i. sport- of coucoursschutters onder de meest gunstige en kalmeerende omstandigheden, welke op het gevechts- veld ten eenenmale ontbreken. Immers toch lezen wij in 93 van ons Schietvoorschrift der Infanterie, dat zelfs het spreken tot den schutter op de vredes-schietbaan te vermijden is en dat, als de man onrustig is, hij pas na herkregen kalmte de- oefening kan hervatten! Welke beteekenis heeft het feit, dat de man op b. v. 200 Meter 5 twaalven schiet? O. i. alleen, dat hij een uitmuntend juistheidsschutter is, waardig om aan schietwedstrijden deel te nemen. Vragen wij ons echter af, wat van deze hooggeroemde be kwaamheid op het gevechtsveld overblijft, dan luidt het ant woord: „Niets". Juist de enkele voorbeelden 2), die gaarne aangehaald wor den om aan te toonen, dat bij goede discipline en tucht de kalmte bij den troep bewaard bleef en daardoor het afgeven van gericht vuur mogelijk bleek, bevestigen als uitzonderings gevallen den algemeene regel, dat dit niet het geval is. De Krijgsgeschieden leert dit met verpletterende zekerheid. Schrijvers van naam verkondigen zelfs dat van de 1000 schoten 1, zegge één, treffer of nog minder te verwachten is. Dit nu noemen wij „niets". De realiteit van den strijd spot dus onbarmhartig met het meest- zorgvuldige, moreel-verheffende en technisch meest volmaakt gewaande systeem van opleiding zooals tot nog toe gehuldigd. Heele geslachten van hoogst-bekwame onderwijzers, moreel hoogstaande mannen, gloeiend van vaderlandsliefde, opgaande- 1) Hoogeboom en Pop: Tac iek deel I.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 47