wikkeling tot het gevecht, dan zou dit niet alleen tijdverlies veroorzaken, maar bovendien zou de man met onze tegenwoordige werktuigen zich alles behalve gemakkelijk door het terrein bewegen. Ook de Japanners zijn in hun jongsten oorlog begonnen de pionieruitrusting door koeli's te doen dragen, maar alras werd dit anders, zooals moge blijken uit de volgende aanhaling uit het Wetenschappelijk Jaarbericht der Yer. t. b. d. Krijgswetenschap 1906-1907, pag. 95: Mocht men er ook bij ons toe overgaan te breken met het oude stelsel, dan zou de man om zijne uitrusting niet onnoodig te verzwaren, tegen den B. V. ontlast kunnen worden van zijn kapmes, dat dan door draagbaar pioniergereedschap ware te vervangenvoor de keuze van dat gereedschap wordt o. a. de aandacht gevestigd op de in Frankrijk genomen proeven met de „bêche Bruzon"(0.38 M. lang; gew. 1 K.G.) en de „pelle pioche" (lengte 0.57 M. gew. 1.275 K.G-.), beide universaalwerktuigen, zoowel geschikt voor aardwerk als voor de bewerking van hout, steen en ijzer. (Zie voor verdere bijzonderheden: La France militaire n. 7078/79). Waar nu door het pioniergereedschap door den man te doen dragen meerdere draagkrachten zouden vrij komen, zou daarvan een allerdankbaarst gebruik kunnen worden gemaakt door per groep infanterie eene lichte tent mede te voeren. Het in Europa geldende axioma, dat het slechtste kantonne- ment altijd nog beter is dan het beste bivak, gaat in Indië met zijn zacht klimaat eenerzijds en onzindelijke Inlandsche woningen meestal ware bronnen van besmetting anderzijds, volstrekt niet op. Bovendien is het doen ontruimen van woningen altijd omslachtig en, ook al wordt er schadeloosstelling betaald, gewoonlijk voor de bevolking verre van aangenaam. Uit een tactisch oogpunt is het verder een niet gering te achten voor- 459 Het nut van pioniergereedschap sprak zoo duidelijk, dat tegen het einde van den oorlog elk man een stuk gereedschap medevoerde, beves tigd op den gerolden mantel om er tijdens de beweging geen hinder van te hebben. Yan elke drie man hadden er twee schoppen en èèn een bijlpik. De afmetingen onzer Linnemans-schop zijn gebleken te klein te zijn. Wenschelijk is het, dat naar verkiezing, blad en steel van elkander gescheiden kunnen worden." I.M.T. 1908. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 481