462 of niet in de juiste mate rekening wordt gehouden met de door belichting, helling van het terrein e. d. geboden correctie. JSTu kan echter niet ontkend worden, dat nameting van alle geschatte afstanden met onze primitieve hulpmiddelen zeer tijd- roovend is, zoodat het invlechten van eene oefening in het af- standenschatten tijdens eene andere oefening vaak al zeer on ge- wenscht is. Hoe geheel anders zou de toestand zijn als bij elk bataljon en zelfstandig detachement al ware het slechts over één afstandmeter kon worden beschikt, zoodat elke compagnie op hare beurt de beschikking daarover kon krijgen; de oefeningen in het afstanden schatten zouden vrij wat aangenamer en vrucht- dragender zijn, terwijl er bij eene mogelijke snelle controleering der schattingen niet het minste bezwaar zou bestaan om alle oefe ningen in vuurleiding gepaard te doen gaan metafstandschatten 1). Wat ten slotte den optischen seindienst betreft, ook deze eischt bij ons dringend verbetering, dringend omdat op de moderne slagvelden het overbrengen van berichten middels telegrafie (electrische- en optische) of telefonie schier het eenige practisch mogelijke middel is gebleken 2). Teekenend is bijv., dat Duitschland, waar gedurende eenigen tijd de optische sein dienst in het leger niet meer werd beoefend, thans weer groote aandacht aan oefeningen op dat gebied is gaan schenken. Maar niet alleen op het slagveld, ook bij den voorposten- en verkenningsdienst is een goed geregelde seindienst van het hoogste nut, wegens de snellere berichtsoverbrenging en de gelegenheid toe sparen der paarden van de cavalerie, een factor, die vooral bij ons niet licht te tellen is. Gaan wij thans na hoe de optische seindienst bij ons is geregeld. In punt 5 van den Leidr. voor Opleiding en Oefening der Infanterie vinden wij aangegeven, dat het kader en per groep 2 manschappen in den optischen seindienst worden geoefend, terwijl de wijze, waarop geseind wordt te lezen is in de Hand leiding voor den optischen seindienst. 1) Voor het „controleeren" van schattingen kan o i. de afstandmeter Stroobants, in gebruik bij het Belgische Leger, van nut zijö. De prijs van dit zeer kleine instrumentje be. draagt 12.50 (zie overigens I. M. T. 1907 1). Ued. 2) In het wetenschappelijk Jaarbericht der Ver. t. b. der Kr. 1906 1907 leest men o. a. op pag. 88 „Het overbrengen van berichten en geven van bevelen is in den bewe gingsoorlog alleen dan verzekerd, wanneer de troep door oclening volkomen vertrouwd is met het gebruik der moderne gemeenschapsmiddelen en deze goed worden aangewend (telegraaf, teleloon en optische seindienst)."

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 484