465 tiewet 1901 vermelde eischen te kunnen voorzien. Met name acht zij met die aantallen de uitvoering der bestaande bepalingen en voorschriften betreffende de mobilisatie (let wel: dit is uit voering èn dekking van de mobilisatie; ik kom straks hierop nog even terug. Y.) niet naar eisch verzekerd. Wel kunnen de manschappen van de 3e ploeg ingevolge de regeling van 12 Juli 1907 onder de wapenen worden teruggeroepen n. 1.: Ie in geval van oorlogsgevaar2e bij omstandigheden als bedoeld bij art. 110 der militiewet 1901, en 3e voor het eventueel verrichten van diensten tot voorbereiding van het onder de wapenen komen der landweer, maar vooreerst is, vooial in het tijdvak der 2e ploeg, het gezamenlijk aantal der alsdan onder de wapenen zijnde manschappen ook dan nog geheel ontoereikend, en in de tweede, doch voornaamste plaats treedt de noodzake lijkheid eener mobilisatie veelal zóó onverwachts in, dat de troepen, vereischt om een regelmatig verloop dier handeling (nóg eens: dat is uitvoering èn dekking! V.) volgens de daar omtrent vastgestelde voorschriften en bevelen te verzekeren, in hun geheel reeds dadelijk bij de hand moeten zijn om. hunne bestemming te volgen. Hiermede kan niet worden gewacht totdat een deel der manschappen eerst na 24 uur of langer bij het korps aankomt. Het is een gebiedende eischdut de voor dit doel noodige manschappen tot hun volle aantal bij het korps aanwezig zijn op het oogenblik zelfwaarop het bevel tot mobilisatie wordt uitgevaardigd. De regeling van 12 Juli 1907 liet alzoo eene leemte, die niet zonder gevaar is, en waarin de Regeering zich verplicht reken de zonder verwijl te voorzien." Voorwaar, dit is waardige en krachtige taal en van reactie is geen sprake. Zonder verwijl moet voorzien woiden in een leemte voor het jaar 1908 en ten einde tegemoet te komen aan het groote bezwaar, dat de manschappen reeds gerekend hadden op een gang van zaken, zooals op 12 Juli 1907 was bepaald, vraagt de minister Sabron de bovengenoemde 264000 Gld. aan voor premiën voor zich vrijwillig opgevende man schappen. Dat dit echter alleen is voor het jaar 1908 en de eerste zeven maanden van 1909 blijkt duidelijk uit de desbetreffende zinsnede uit de regeeringsverklaring op 10 Maart 1.1. uitgespro-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 487