467 - slechts een onderdeel uitmaakt", ik zeg, men kan hen dat nu voorhouden en met een vertellen, waaruit die uitvoering (in de garnizoenen) der mobilisatie alzoo bestaat en aantoonen, hoeveel manschappen men daar al niet voor noodig heeft, wil men de boel niet op een wanhopige wijze in 't honderd laten loopen, 't geeft allemaal niets, zij laten U stil praten en hangen een schitterend tafereel op van de dekking der mobilisatie, zooals die volgens hen zou moeten geschieden en toonen U daarna bedaard aan hoe bekrompen het is die dekking door het B. G. te willen laten plaats vinden. Dat is nu in Holland politiek! Een aandoenlijk democratisch klaaglied werd een dezer dagen nog door mij opgemerkt, te merkwaardig om niet te worden medegedeeld. Een voorlichter van het publiek klaagde er n.l. over, dat het wetsontwerpje van den min. Sabron zoo immoreel was omdatik geef 't U in tienen te radenomdat door het wetsvoorstel de minvermogenden, verlokt door een hand vol geld, het eerst voor den vijand werden gebracht! Als hij gedurfd had, had hij er achter gevoegd„Zie je, die kapitalisten loopen overal vrij van!" maar dat zou toch te kras geweest zijn, de goe-gemeente zou er dit mogelijk wel vanzelf achter voegen, peinsde hij gewis. Een bestrijder van dezen democraat merkte gelukkig op: „Alsof er verschil bestaat tusschen het loopen van de kans van te worden doodgeschoten op 10 Juli of op 10 Augustus! Dood is dood, niet waar geachte Redactie? De kansen staan gelijk!" In orde, dacht ik, die mijnheer kan alweer naar huis gaan 's Graven hage 16 Maart 1908. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 489