469 het resultaat van een tienjarige ondervinding in ons ambt van com pagnies-commandant. Doch wij hebben hiermede geen andere bedoe ling, dan te laten zien wat er gedaan kan worden; wij willen geen richtsnoer geven, waarnaar gehandeld moet worden; wij geven slechts het doel aan, dat door ons is bereikt en dat dus ook door iedereen, die zulks wil, bereikt kan worden. Om het welzijn van den soldaat te bevorderen is geld noodig. Het gebrek aan voldoende hulpmiddelen is de oorzaak, dat het zoo moeielijk is, den troep een behoorlijk verblijf te bezorgen. Het zijn werkelijk geen kleine verbeteringen slechts, die aan het meerendeel der kazernes zou moeten worden aangebrachteen geheele ombouw zou er voor noodig zijn. Slechts daardoor zou, onder andere verbeteringen een be hoorlijk centraal verwarmingssysteem zijn aan te brengen, dat gemak kelijk is te regelen en economisch is. De tegenwoordig in gebruik zijnde kachels zijn voor het meerendeel van zeer verouderd model. Hetzelfde is het gesteld met de verlichting, waarvan de toegestane bedragen verre van toereikend zijn voor de dagelijksche behoeften, en daar hiervan nog af moet de verlichting van de vereenigingszalen, waar men toch ook moet kunnen lezen en schrijven zonder zijn oogen te bederven, komt men op verre na niet toe. Daar de eischen der manschappen en de wenschen der chefs naar evenredigheid heel wat sneller stijgen dan de topgestane gelden, veroorlooft de prijs der kleeding niet, zonder de oorlogslasten aanmerkelijk te vcrhoogen om den soldaat een hem waardige kleeding te geven, waardig voor zijn gevoel van eigenwaarde als Fransch soldaat en waardig voor het individu, dat men wil opheffen in zijn moreel be staan; en eindelijk is de indemniteit voor het vleesch onvoldoende niet voor 380 grammaar voor de 380 a 400 gram, die men dikwijls geeft, en gaarne altijd zou willen geven Waarheen wij ons ook wenden, steeds stuiten we op gedane of ge- eischte uitgaven, waarvoor de toegestane bedragen te gering zijn. Begint het ons trouwens ook niet tegen te staan telkens te hooren, dat de mis dadiger, die in de gevangenis van Fresnes zijn straf ondergaat, het beter heeft dan de soldaat Maar het gaat hier niet om de nooden van den troep alleen, doch ook, zonder het budget te verhoogen, om zijne ontspanning. Verschaft „den soldaat vereenigingszalen, waar zij gaarne bijeen komen, zegt „men, en waar zij genoeg aantrekkelijkheid vinden om daarheen hunne „schreden te richten, instede van het kwartier te verlaten en zich op „te houden in onvoegzame gelegenheden." Zeker, niets liever dan dat, maar waarmee en hoe Hoe wil men dat doen zonder wettig toegestane gelden? Toen is het idee opgekomen om per compagnie, batterij etc. cantines in te stellen; de oplossing van een brandend vraagstuk. De troepen- afdeelingen werden niet alleen gemachtigd, maar haar werd dringend aanbevolen bij de vereenigingszalen een cantiue in te richten met een tap, waar aan de manschappen, tegen voor in ieders bereik vallende 1) In Ned.-Indië bedraagt dit voor Europcannen 300 gram rundvleeech plue 50 gram varkensvleeseh per dag.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 491