470 prijzen, zuivere dranken zouden worden verkocht. Een aantal compag- niescommanten haastten zich den aangegeven weg in te slaan en be haalden met de oprichting dier cantines zoodanig gunstige resultaten, dat hunne statuten of reglementen aanbevolen werden voor het heele le^er. Doch vanwaar deze haast? Misschien omdat men er belang bij dacht te hebben te werken in den geest der gangbare ideeën; zeer zeker in ieder geval om tot een uitkomst te geraken, die tot nu toe nog steeds gefaald had. Het is misschien wel waar, dat het verlangen om geld te maken, schuil ging achter vooropgestelde overwegingen, waaraan men zijn volle sympathie niet kon onthouden. Het doel was in werkelijk heid, den soldaat in de kazerne te houden, door er te gen minimum prijzen levensbehoeften verkrijgbaar te stellen, die hij eertijds buiten de kazerne ging zoeken: een verkoelende of verwar mende drank naar omstandigheden, maar dan van goede kwaliteit; bovendien om hem te gewennen aan het gemeenschapsleven en daarbij zijn geld met overleg en zuinigheid te beheeren en eindelijk om de dooi den verkoop verkregen overwinst aan te wenden voor verschillende doeleinden, naar gelang van het jaargetijde of de plaatselijke gesteldheid en waarvooi de toegestane gelden te kort schoten; in een woord tot verbetering van het lot van den soldaat zelf. Bij eene slechte opvatting leidt dit stelsel tot het den soldaat uit den zakkloppen van geld, door zijn neiging tot drank te exploiteeren en zoodoende fondsen te verkrijgen, die de staat niet toestaat, om aan de bovengenoemde behoeften tegemoet te komen. En toch hebben deze overwegingen het meeste geleid tot de instelling der compagnies-cantines. Kan deze instelling in het leven worden geroepen zonder op ernstige bezwaren te stuiten? Wij gelooven het niet en vermeenen, dat men tot het gewenschte resultaat ook zou kunnen geraken met meer eervolle middelen. Bij het nagaan der bezwaren gaan wij stilzwijgend de vraag voorbij of men moreel, wel het recht heeft aan de cantinières haar middel van bestaan te ontnemen. Gij hebt de persoon van X aangenomen endaar- door verplichtingen tegenover haar aangegaan, evengoed als zij tegenover U. Van de twee contractanten is zij de benadeelde en kan noch durft er tegen op te komen. En toch heeft zij zich in vele gevallen gedu rende0 een reeks van jaren verdienstelijk gemaakt tegenover het korps; zij heeft een huishouden en nu ziet zij zich opeens uit haar betrekking ontslagen en moet van nieuws af haar kost trachten te verdienen. Is deze handelwijze wel eervol? 1 Wij willen niet vooruitloopen op de vraag of de oprichting der com pagnies-cantines de gevallen van dronkenschap, heeft verminderd. Alleen weten wij wel, dat waar vroeger de soldaat, die binnen kwam onder den invloed van sterken drank, niet licht ontsnapte aan het waakzaam oog van den wachtcommandant, en dus gestraft werd, thans, nu de afstand van cantine tot chambrée maar enkele passen telt, de weg vrij is, zoo- 1) Men had beter gedaan de cantinières geleidelijk at te schatten, door de weggaande niet te vervangen. Haar vrijwillig vertrek zou een argument zijn geweest in het voor deel van de oprichting der compagnies-cantines.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 492