473 allereerst op een aardig tooneel, waarvan het scherm gewoonlijk omhoog is. Het wordt gebruikt voor tooneel- of muziekuitvoeringen of wel door woordvoerders bij lezingen of vergaderingen. Het overige gedeelte van het lokaal is bezet met tafels, in de linkerhelft voorzien van onderleggers, inkt, pennen, briefpapier en enveloppen; rechts zijn plaatsen gereserveerd voor hen, die gebruik willen maken van de lectuur uit de bibliotheek, terwijl in het achtergedeelte van het lokaal schaak- dam-, dominospelen e. a. beschikbaar staan. Op vaste dagen zijn twee of drie tafels in gebruik van sommige man schappen, die een teekencursus volgen. Andere dagen weer wordt alle meubilair verwijderd, om voor een danscursus de ruimte te verschalfen. En dit is geen simpele springpartij om andere bals te vervangen, het is daarentegen een ernstig gemeende les, waarde soldalen de dansen leeren, die zij nog niet kennen en waar hun eveneens wordt onderwezen, hoe zij zich moeten voordoen en zich correct gedragen. En eindelijk is er bijna elke veertien dagen een vergadering of een tooneeluitvoering. Men mag zich verwonderen, dat in onze vereenigingszaal zonder andere attracties zich eiken dag minstens het 2/3 gedeelte, dikwijls zelfs de geheele compagnie vereenigt. Men kan eveneens verwonderd zijn over het feit, dat al deze spelen, schrijfbehoeften en tooneelbenoodigdheden zijn bekostigd door de korporaals en soldaten zelf, zonder dat zij er iets voor gedronken hebben, dat onze vereenigingszaal, die geen cantine is, kan bestaan en druk bezocht worden van haar ontstaan af. Men zal nog meer verwonderd zijn bij de vermelding, dat het vorige jaar bij eene stemming over de vraag, opgeworpen door den korporaal, president van de vereeniging; Wilt gij al clan niet dat er een tap komt in liet vereenigingslolcaal? van de 140 stemmen er 129 tegen waren. Ja, de gelegenheid, die hun geboden wordt om te spelen, te lezen en te schrijven, de dans- en teekencursussen, de uitvoeringen waarbij het genre „café concert" is uitgesloten, maar waarbij het programma zich beweegt op het terrein van min of meer artistieke prestaties of om edel moedige gevoelens wakker te roepen, de lezingen op militair, geschied kundig of populair-wetenschappelijk gebied, dit alles is voldoende om den man thuis te houden of hem in den kring zijner compagniesmakkers terug te voeren. Ik kan niet den indruk weergeven, die het op ons maakt, wanneer wij gedurende de lezingen, die 140 paar oogen op ons gevestigd zien, die gezichten vol aandacht, verlevendigd door de wakker geroepen belang stelling; men ziet dan, dat voor de manschappen de tijd aangenaam en vlug voorbijgaat; men heeft de overtuiging, dat zij niets liever wenschen dan dat hun vereenigingslokaal op den bestaanden voet blijft geschoeid; maar zij trekken ook geen gezicht van vleier of timiden mindere, die op zoo'n manier in een goed blaadje tracht te komen bij zijn meerdere; zij zeggen ronduit hunne meening. De manschappen profiteeren van hun lokaal zonder eenige bijgedachte, zonder de bedoeling om er munt uit te slaanzij komen er goed gekleed, er heerscht een goede toonzij voelen zich op een hoogeren trap van ontwikkeling staan, terwijl zij zich eiken dag voelen vooruitgaan in goeden smaak, schoone gedachten, sehoone gevoelens, schoone daden. Dit resultaat is natuurlijk slechts bereikt kunnen worden na jarenlange voortdurende waarneming van de karaktereigenschappen der verschillende

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 495