31 Waar wij nu aanvaarden eene onderwijsmethode, die gebruik maakt van het snel-coördinatievermogen den mensch van nature eigen, eischen wij als logisch gevolg daarvan een juist-snellen aan slag, die op systematische wijze onderwezen en eigen gemaakt moet worden, waarbij van het hoogste belang is eene doelmatige logisch opgebouiode gymnastische voorbereiding. Zóó grondig on derwezen en zóó veelvuldig herhaald moet die juist-snelle aan slag worden, dat hij bijna machinaal uitgevoerd wordt. Hierbij teekenen wij aan hetgeen we lazen op blz. 24 van het reeds meer genoemde werk van Dégot: En voorts op blz. 94 van „Militaire Gids" van 1904: Alzoo verkrijgt men, dat „de bij de schietbeweging betrokken spieren zelfs op het allereenvoudigste of gebrekkigste hersen- bevel automatisch, in hoogere reflex, toch goed functionneeren of althans de goede werking zooveel mogelijk benaderen 1)". Hoewel het „Règlement sur l'instruction du tir de l'Infanterie" (1906) in gebreke blijft eene bepaalde methodiek in het onder wijs aan te geven, zegt het toch zeer terecht op blz. 7: „Si le même exercice est répété un tres grand nombre de fois, la conscience de l'acte disparait, les muscles, et seuls les muscles intéres sés, exécutent avec précision l'effort a fournir, comme dans la marche, l'écriture, etc..., et, de plus, la vitesse de l'influx nerveux augmentant au point de rendre négligeable la durée de la transmission nerveuse, le doigt agit automatiquement sur la détente au moment même oil la ligne da mire passe par le but." „We moeten den schutter een, als 't ware machinalen, aanslag leeren, waarbij het geweer door het bliksemsnel opheffen van de kolf en het daarmee gepaard gaand voorwaarts brengen van de korrel, in een ondeel baar tijdsdeeltje uit de houding van vaardig in de houding van gericht wordt gebracht. Wanneer schutters met een machinalen aanslag door zenuwachtigheid te vroeg aftrekken, dan ligt het geweer reeds vlak, voor dat het schot afgaat 1)". „II a paru nécessaire d'insister sur l'importance d'exercices quotidiens exécutes avec la hausse de combat, et sur l'utilisation fréquente de cette hausse dans les tirs d instruction. 11 est en effet indispensable d'obtenir 1'automatisme de la visée avec la ligne de mire que l'on emploiera pré- cisément aux distances oü le danger est plus grand et oü le soldat n'agit généralement que par reflexes." 1) „Oorlog9schieten" door den kapt. G.C.A. Fabius.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 49