479 as kunnen zij gezamenlijk dan wel bij gedeelten onzichtbaar gemaakt en weder te voorschijn gebracht worden. Nog dient te worden opgemerkt, dat wanneer op de schijven gescho ten wordt, het trekeinde c niet gespannen mag zijn, om haar de noo- dige bewegingsvrijheid te geven. Hiertoe is het voldoende de as, na het oprichten der schijven, een weinig terug te draaien. Is de draaiïngsas van den schijfdrager slechts weinig van den onderkant en van het trektouw verwijderd, dan behoeft de te geven speling slechts zoo gering te zijn, dat het terugdraaien van de as den stand van eventueele andere schijven niet in gevaar kan brengen. Aan het goed functioneeren is het aanbrengen van twee assen zeer bevorderlijk. Fig. 4 geeft hiervan een voorbeeld; de te verrichten ar beid wordt hier over twee assen verdeeld, waarvan de as b het oprich ten en de as a het omtrekken van de schijven bewerkstelligt. Overigens is de inrichting dezelfde als die in fig. 3 aangegeven. Als bijzonder geëigend voor dit valschijvensysteem worden de door de Miinchener schijvenfabriek Fritz Trimborn, Maistrasze 56, vervaardigde kopschijven aangemerkt. Deze gepatenteerde schijven bestaan uit twee laagjes papier maché, waartusscheu blik, en zijn door haar weinige splinterwerking zeer duurzaam. Ook zijn ze, in tegenstelling met bord papieren schijven, weinig gevoelig voor vocht. Of de in Indië algemeen gebruikelijke, d. z. op katoen geplakte, dun papieren schijven zich voor eene aanwending van dit systeem leenen is niet bekend, doch het zou zeker aanbeveling verdienen in deze richting eens een overigens weinig kostbare proef te nemen. Een Nieuw model Schietstaat voor de Vesting-Artillerie. Punt 19 van het Voorschrift op het schieten bij de Vesting- Artillerie geeft aan, dat door den B. C. een schietstaat, door S. Cn. en St. Cn. con- tróle-staten volgens het daarvoor vastgesteld model worden gereedgemaakt en dat in den regel deze staten gedrukt verstrekt worfen. Stelt men voorop, dat een schietstaat zoo eenvoudig mogelijk inge richt en dat alles wat met de eigenlijke vuurleiding nauw in verband staat ten allen tijde voor den vuurleider zichtbaar (dus zonder omslaan van zelfs één bladzijde) moet zijn, zoo zien wij bij nauwkeurige beschouwing van het thans gebruikelijke model, dat aan deze eischen niet geheel vol daan wordt. Dit model toch geeft op het le blad gelegenheid tot aanteekening van enkele zaken, dio voor de eigenlijke vuurleiding van geen belang zijn, als: plaats en datum, No. van den schietstaat, naam van den vuurleider, soort der vuurmonden, waarmede geschoten wordt. Deze zaken behoeft de vuurleider niet voortdurend voor de oogen te hebben. Voorts bevat dat le blad aanteekeningen, die wel van belang zijn om voortdurend en onmiddellijk, dus zonder dat het blad daarvoor behoeft opgeslagen te worden, onder de oogen te hebben. Om maar iets te noemen: „Wijze van vuurverdeelen". Hoe vaak gebeurt het niet, dat de vuurleider ondanks zijn juist opgemaakt schietplan onder omstandigheden vergeet tijdig het vuur te verdeelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 501