480 Het binnenblad bevat behalve gelegenheid tot aanteekenen van enkele wetenswaardigheden den eigenlijken schietstaat. De geheele breedte van het binnenblad is daartoe verdeeld in 4 deelen, elk weder is onderverdeeld in 8 kolommen. Elk der eerstbedoelde deelen is bestemd om de gegevens van één vuurmond der batterij en de resultaten van de daarmede afgegeven schoten te noteeren. Het gevolg is dat, aangezien bij het schieten voor de lengte alle vuurmonden der batterij als één beschouwd worden (met uitzondering van het kanon van 12 c.M. K. A.; zie ook blz. 11, punt 20 van het V. S. Yest.-Art.), men bij de berekening van O. H. of E. steeds van het eene i deel naar het an dere J deel moet overspringen. Dit kan aanleiding geven tot vergissingen, vooral als stukken gedurende het vuur uitvallen. Bovendien wordt do T bij G.K. vuur steeds genoteerd in de 4e kolom van elk deel, terwijl (zie blz. 28, punt 66 van het Voorschrift op den batterij dienst bij de Yest.-Art) de tempeering steeds vóór de andere gegevens gecommandeerd wordt. De volgorde van de commando's, niet in overeenstemming zijnde met die van de bestemming der kolommen van den schietstaat, geeft aanleiding tot vergissingen, vooral als de vuurleider door omstandigheden niet die mate van kalmte heeft als wel gewenscht is. 't Een en ander geeft schrijver dezes aanleiding het bijgaand model van een schietstaat, welke tijdens de practische oefeningen te Batoe Djadjar door hem steeds gebezigd werd, aan de kameraden voor te stellen. Zooals men ziet, is datgene wat de B. C. bij de leiding van het vuur niet strikt noodzakelijk steeds onder de oogen behoeft te hebben, vermeld op het le blad. Het linkergedeelte van het binnenblad geeft die aanteekeningen, welke noodzakelijk dan wel gewenscht zijn dadelijk te kunnen raadplegen. Tevens is daar opgenomen een aanteekening voor het te lang of te kort branden der sasringen, waarmede men bijna steeds te kampen heeft. Het rechtergedeelte van dit binnenblad vermeldt in de eerste regels hetzelfde als vroeger over do geheele breedte van het blad gedrukt was benevens een aanteekening omtrent de schijnbare hoogte in °/00. De schietstaat zelf is verdeeld in 13 kolommen, waaronder één kolom voor den afstand waarop gevuurd wordt. Dit kan zijn gemak hebben, bijv. bij die vuurmonden waarvan de opzetstang verdeeld is volgens den afstand. De tempeering, in verband met de commando's, wordt in de 2e kolom aangeteekend. Voor de C. D. zijn voorts 4 kolommen beschikbaar, waarover hieron der nader, terwijl voorts een breede kolom „Toelichtingen, enz" aan- aanwezig is, waarin desgewenscht de vuurleider kb ine berekeningen kan uitvoeren, zonder den feitelijken schietstaat met knoeierige potlood- aanteekeningen te ontsieren, waardoor de duidelijkheid zoo zeer ge schaad wordt. Het gebruik van den schietstaat is m. i. duidelijk genoegAlle schoten, onverschillig uit welk stuk, worden onder elkander genoteerd. Hier door heeft men een goed overzicht over de gebezigde O. H. of E, even als over de T, terwijl de S. H. regeling veel eenvoudiger wordt. De C.D. wordt (zie V.S. Vest.-Art. blz. 16 punt 44) in den regel stuksgewijze geregeld. Had men één kolom voor C. D. zoo zoude licht verwarring kunnen voorkomen. Daarom zijn er 4 kolommen beschikbaar, rekenende op een batterij van hoogstens 4 stukken. Begint men met zulk een batterij bijv.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 502