82 Ter opheldering beschouwen wij het schot van een snippen jager: de snip vliegt op een oogenblik dat de jager er mis schien het minst op verdacht is van eene willekeurige plaats op onmiddellijk ontstaat bij den jager eene krachtige wilsbegeerte dien vogel te treffen; een telegram gaat van zijne hersens, de zetel van den wil, naar zijne armspieren met het bevel„Doe een aanslag en tref." De tijd, die hem daartoe gegund wordt, is uiterst gering; hij brengt dus zijn geweer snel in den aanslag en dient bliksemsnel nagenoeg gelijktijdig met het in den aanslag komen gericht te zijn, en trekt af. Het geheele proces hieromschreven speelt zich af, moet zich afspelenj in onderdeelen van seconden. Men zou ons kunnen tegenwerpen, dat voor een hagelschot niet dezelfde mate van juistheid in het gericht zijn van het wapen vereischt wordt, als voor een kogelschot wat ook wel waar is maar wij kozen het voorbeeld slechts om aan te geven welk psycho- en physiologisch proces bij den jager plaats heeft. Het spreekt toch wel van zelf, dat wij militairen het volko men in onze hand hebben, om, door eene doelmatige, zaak kundige voorbereiding en eene oordeelkundig voorgezette oefe ning, de juistheid en snelheid van het enkele kogelschot hoog op te voeren, zóó hoog, dat in alle houdingen, op alle afstanden (met alle vizieren), op alle doelen, zij mogen zich hooger of lager dan den schutter bevinden, op zijn eigen ini tiatief, dan wel op last van den vuurleider, een gericht schot is af te geven, dat niet meer tijd eischt, dan een onderdeel van eene secondeof wel eene reeks van dergelijke schoten, met korter of langer tijdsverloop tusschen elke twee op elkaar volgende schoten. De eens verkregen bekwaamheid kan bij ons Indische Leger ten allen tijde behouden blijven, omdat de manschappen voortdurend in dienst zijn. Vermeldden wij reeds, dat het Fransche Schiet voorschrift geen bepaalde methodiek aangeeft ter verkrijging van het automatisme, het Nederlandsche S. V. 1. '07 heeft de groote verdienste een bepaald stelsel, hoewel o. i. nog niet in alle opzichten consequent doorgevoerd, aan te geven tot het verkrijgen van een juist-snellen aanslag. Terecht zegt dan ook de majoor v. d. Belt in zijne

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 50