489 Hij wijst het personeel van de intendance aan, dat de nieuwe functie's moet vervullen en adviseert den directeur, waar dit het treffen van verschillende maatregelen, de voorgeschreven aanvullingen en verstrek kingen betreft. Hij kan persoonlijk of door zijne gedelegeerden de administratie der korpsen, die aan de proef onderworpen worden, inspecteeren of doen inspecteeren. De intendant van de militaire afdeeling handelt binnen de sfeer zijner bevoegdheden om de uitvoering van het nieuwe stelsel te vergemakke lijken en de moeielijkheden uit den weg te ruimen. De intendant van het legerkorps handelt op gelijke wijze binnen de grenzen van de door den directeur gegeven instructie's. (Revue mil. des ar méés étrangères December 1907). De Fransche ruiterij in Marokko. Wij lezen in la Prance militaire: ln de moderne tactiek wordt den staf gebroken over de cavalerie, haar de mogelijkheid van den strijd met het blanke wapen ontzegd en de almacht van de nieuwste vuurwapenen vastgesteld. Het spreekt van zelf, dat de schrijvers daarover, aan hunne zijde de gunstigste omstan digheden hebben aangenomendat de gezichtseinder van deze scheids rechters meestal echter niet verder dan tot „schietterrein-ervaringen" reikt is overbekend. Zinspeelde men op grond van feiten uit de krijgsge schiedenis op moreele factoren en hiervan afhankelijke trefferprocenten, dan kreeg men steeds typisch ten antwoord, dat de veldtochten verouderd waren dat de nieuwe vuurwapenen een veel ontzettender uitwerking hebben en dat de verrichtingen der cavalerie in Zuid-Afrika en in Mantsjoerije tot overtuigend bewijs daarvan dienden. Wij willen niemand bekeeren, meer bevoegden hebben reeds onze verdediging ter hand genomen. Hoe moeilijk is het ook, gebeurtenissen, die zich bij onze tegenvoeters, onder aan ons zeer gebrekkig bekende omstandigheden hebben afgespeeld, naar waarde te schatten. Geheel anders is dat in Marokko, van daar toch stroomen ons steeds berichten toe uit volkomen betrouwbare bron. Ooggetuigen en medestrijders schilderen ons de werking van de moderne bewapeninsr, op flinke met een offensiere geest bezielde cavalerie, als volgt: le. Artillerie. Hare uitwerking is ontzettend, zou men zoo zeggen. Hoeveel projectielen echter verschiet de Fransche artillerie wel niet op de Marokkanen (hier worden slechts in beweging zijnde ruiters bedoeld) en hoe groot zijn wel 's vijands verliezen? De uitwerking van de snelvuurartillerie is in het geheel niet ver nietigend, ja, zij bewijst zelfs, dat cavalerie wanneer zij zich in de daar toe geëigende formatie bevindt, met goed succes een batterij in front kan aanvallen. JJeze formatie is bovendien niets nieuws. In Frankrijk bezigt men daartoe meerdere op elkaar volgende verspreide liniën, die gevolgd

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 511