496 malen in den steek laatdaarom is alleen nog heil te verwachten van eene strenge discipline, waarbij, zij het ook automatisch, de bevelen worden ui'gevoerd 1). Als in een leger, gerecruteerd uit mannen, van huis uit bezield met een groote liefde voor Keizer en Vaderland, waar de opvoeding in het huisgezin en op de school harmonisch samenwerken tot het ontwikkelen van een krachtig volksbewustzijn, nog zoo veei waarde wordt gehecht aan strenge discipline en eene stipte opvolging van de voorschriften aan het kweeken van tucht, hoeveel te meer is dit dan noodig in een leger, waar die machtige factoren ontbreken, waar geen sprake is van een krachtig gemeenschapsgevoel en waar opvoeding in huis en school nog alles te wenschen overlaten. Deze, niet geheel woordelijk weergegeven beschouwingen, werden aangevuld met andere van meer tactischen aard over opstellings-, be- wegings- en gevechtsvormen, over de indeeling van de compagnie, de Inf. aanval enz., die wij niet op den voet zullen volgen. Een enkel woord zij nog gewijd aan het handgemeenomdat zoo vaak de meening wordt verkondigd, dat dit tegen den B. V. niet meer of alleen bij hooge uitzondering zal voorkomen. Het Jap. Regl. neemt hiertegen beslist stelling door de verklaring, dat het handgemeen volstrekt nood zakelijk is om de beslissing te verkrijgen, geheel anders dus dan de weifelende instructie van punt 336 van ons Inf. Regl. die eene bedreiging met de bajonet, voor zoover noodig, voldoende acht. Met teekenende beslistheid leert punt 233 v/h Jap. Regl.Zelfs wanneer de soldaten hunne munitie ten volle verschoten hebbenen door vijanden omringd zijn, mogen zij niet den moed en tegenwoordigheid van geest ver liezen, maar moeten zij eene laatste poging met de bajonet doen om de over winning te behalen, waaraan spreker nog zou willen toevoegenIeder aanvoerder die zich overgeeft alvorens een bajonetaanval beproefd te heb ben, maakt zich schuldig aan lafheid. Het verdere was gewijd aan een schets van den Inf. aanval, aan de beteelcenis van den artill. strijd, op de beslechting waarvan de infanterie niet meer mag wachten, aan het gelijktijdig voorwaarts gaan (onder het werkzame vuur) van dichte linies, minstens 1 sectie 2 Ind. sectiën) sterk; over het afschaffen van het voorwaarts kruipen, terwijl na een betoog over de noodzakelijkheid tot het beoefenen van nacht gevechten in alle verbanden, spreker besloot met er op te wijzen, dat het beslist als een fout wordt beschouwd voor een terugtocht eenig deel van de reserve achter te houden. De frissche offensieve geest, die uit alles straalt, de vaste wil om te overwinnen, zelfs ten koste van groote verliezen, bewijzen een eenheid van opvatting, verraden een krachtig zelfbewustzijn, in alle opzichten te benijden. Bewees een krachtig applaus de groote instemming, die de blootge legde beginselen bij het gehoor ondervonden, de kapitein van den Gen. Staf II. Bakker bestreed het nut van tucht-exercities en alle drill-sys- temen en verdedigde de opvatting van den nieuwen Leidraad voor oplei ding en oefening der Infanterie om alleen dat te leeren wat voor het gevecht noodig is en af te zien van alle werktuigelijke drill. 1) Dit beginsel is erkend in het nieuwe Schietvoorschrift der Inf. door den man als het ware te leeren werktuigelijk te schieten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 518