LEGERVRAAGSTUKKEN IN DE PERS. De Zending; in het Leger, ter bevordering' van de Gevechtswaarde van den Inlandschen Soldaat? In een artikel, getiteld „De gevechtswaarde van den niet-Christen Inlander in ons Leger", voorkomende in de Locomotief van 14 April, spreekt iemand, die zich R. teekent, als zijne overtuiging uit, dat het bevorderen van de zending onder het Inlandsche element een van do middelen zou zijn om de gevechtswaarde te verhoogen. Aanvangende met de bespreking van de militaire eigenschappen van den Javaan, noemt hij zijn godsdienst met de talrijke geesten, spoken, goden en half-goden een van de oorzaken, dat die eigenschappen niet veel zaaks kunnen zijn. Eenige voorbeelden uit diens intieme godsdienstleven doen hem de conclusie trekken, dat de Javaan alleen dan moedig is, wanneer hij weet dat zijne handelingen welgevallig zijn aan goden, geesten, enz en niet vloeken tegen de adat zijner voorouders. Eene andere oorzaak van zijne mindere gevechtswaarde zoekt hij in het feit, dat de band tusschen Javaan en Europeesche aanvoerders niet vast genoeg is aangehaald, in den regel het gevolg van onvoldoende taal kennis en als uitvloeisel hiervan onvoldoende belangstelling in zijn particu lier leven. Wat toch is het geval. Noch ie Breda, noch te Kampen wordt Javaansch geleerd aan de aanstaande officieren van het Indische Leger, wel zoogenaamd hoog Maleisch, dat alleen de Ambonees in ons leger verstaat. De Javaan begrijpt er absoluut niets van. Het recrutenonderwijs heeft dan ook wijselijk niet in 't hoog Maleisch plaats, maar in 't pasar- of kazerne Maleisch, de lingua tranca van den Indischen archipel, doorspekt met Hollandsche commando's. Hoewel dit kazerne-Maleisch spoedig aan te leeren is door de beperkte woordenkeus, krijgt een Javaansch recruut dus aanvankelijk les in twee voor hem vreemde talen. Dat dit onder wijs dus niet veel vruchten afwerpt of liever gezegd de vruchten uiterst langzaam tot rijpheid komen, is niet te verwonderen. De opleiding duurt dan ook in den regel vele, vele maanden. Schrijver zelf heeft Javanen kersversch uit de dessa, dus zonder dat zjj een enkel woord Maleisch of Hollandsch kenden, grondig afgericht in ruim drie maanden, terwijl zijn onmiddellijke voorganger er driemaal zoolang over had gedaan. Dit gun stige resultaat had hij alleen hieraan te danken, dat van meet af aan de opleiding had plaats gehad in hunne eigen taal, zoodat de Hollandsche commando's alleen bezwaren voor hen opleverden. Yan het kazerne- Maleisch hadden zij onder den drang der omstandigheden langzamerhand

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 528