516 Vergnügen für alle" harder kraaide, naarmate harder geschoten werd* Dit doet denken aan iets, dat Zola in zijn meesterwerk „La Débacle" schetst. Eene Fransche afdeeling ligt in een bietenveld onder het Pruisi sche granaatvuur. Een soldaat, wien het te machtig wordt, verlaat voor een oogenblik zijne plaats, doch slaagt er niet in zich te onttrekken aan de blikken zijner kameraden, die nu zien, hoe de door de vijandelijke granaten opgeworpen aardkluiten tegen zijne „nudité" spatten, waardoor de gedrukte stemming voor eene zekere vroolijkheid plaats maakt. De gedachte, omtrokken te kunnen worden, veroorzaakt moedeloos heid en erger. Een gewoon soldaat schrijft, hce hij deelnam aan den aanval van het 20ste infanterieregiment op de Pruisische stormeolonnes gedurende den strijd om de Düppelerschansen, totdat hij opmerkte, „dasz wir auf unserm linken Fliigel umgangen warenIch ergrifï „die Elucht nach rtickwarts alles was ich laufen konnteUit de krijgsgeschiedenis blijkt echter duidelijk, dat eene omtrekking in die pe riode van den slag niet geschied kan zijn en dus alleen in de verhitte verbeelding van den schrijver bestond. Hoe eene paniek door krachtig optreden van officieren bezworen kan worden, leert het verhaal van een eenentwintigjarigen reserveluitenant en student in de theologie. Gedurende het gevecht ziet hij zijne man schappen Hoor vluchtelingen van eene andere afdeeling medegesleept; met zijn stok slaat hij er een tegen den grond, hij trekt zijne sabel en roept: „Der erste von der zweiten Kompagnie, der ohne Befehl zuriick- „geht, wird niedergehauenDe uitwerking bleef niet uit; de man schappen hielden stand en de crisis was overwonnen. Dit voorval is daarom zoo interessant, omdat de briefschrijver bekent, zich eenige oogen- blikken te voren volstrekt niet op zijn gemak gevoeld te hebben. Een gewoon soldaat verhaalt, hoe gedurende den strijd op Alsen de brigadecommandant eenige opwekkende woorden tot zijn regiment richtte. Zulke woorden, zegt hij, op vriendelijken toon gesproken, hebben altijd groote uitwerking, maar, laat hij onmiddellijk alles behalve vleiend er op volgen, „die soldaten hören sie (nl. die opwekkende woorden) nur in einer Schlacht; sonst setzt es nur Scheltworte und PrügelTref fend is hetgeen dezelfde briefschrijver mededeelt over zijn algemeen ge- achten pelotonscommandant. „Was ist der Held ohne Essen und Trinken," merkt een onderofficier der cavalerie op, wien na tal van vermoeienissen en ontberingen einde lijk weer eens een goede maaltijd ten deel valt. Hij gevoelt zich daarna sterk genoeg, om „los zugehen auf ich weisz nicht was De voeding speelt eene groote rol, dat blijkt uit nagenoeg alle brieven, waardoor wederom Napoleon's gezegde, dat de weg naar het hart van den sol daat door zijne maag leidt, bevestigd wordt. Zoo bevat het boek nog tal van andere uitingen waaronder ook van vroolijken aard welke, zoo onder den onmiddellijken indruk van de gebeurtenissen geschreven, een goeden kijk op den gemoedstoestand van militairen en van niet-militairen geven. Bv. overdreven zelfvertrouwen en geringschatting van den vijand in het begin, het vast rekenen op hulp van machtige bondgenooten. De verliezen van den vijand zijn al tijd veel grooter dan aan eigen zijde. Ieder militair wordt plotseling op het gebied der oorlogvoering een deskundige, dien elk burger met ontzag beschouwt. Zoo vraagt een meubelmaker aan een onderofficier,

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 538