517 of de Dannewerkstelling het naar zijne meening tegen den vijand zal kunnen uithouden. Mogo het hierboven gegeven overzicht voor velen eene aansporing zijn, Prof. Larsen's boek te bestudeeren en te overdenken en moge hier mede tevens wederom de aandacht gevestigd zijn op den oorlog van een kleinen staat met eene toen ter tijde volstrekt onvoldoend georganiseerd krijgswezen tegen twee groote mogendheden. Salatiga23 April 1908. J. C. Pabst. Tarief No. 36. In aflevering no. 4 van den loopenden jaargang van dit tijdschrift trof ik onder „Boekbeoordeeling" eenige beschouwingen aan nopens het bij den Boekhandel F. B. Smits te Weltevreden (Noordwijk) uitgegeven door mij van aanteekeningen voorziene militair tarief no 36. Het uit mijnen arbeid blijkende streven toejuichende, heeft de steller der beoordeelin? vermeend tevens de aandacht te moeten vestigen op enkele leemten in mijn werk. Naar aanleiding van dit laatste, acht ik het niet ondienstig op het te dier zake aangevoerde een ander licht te laten vallen, hetgeen mogelijk ook zal kunnen bijdragen tot eene wijziging der meening van den be- oordeelaar. Ie. Mijn arbeid had uitsluitend een practisch doel, nl. de bepalingen van het militaire tarief no. 36, welke deels .oor mindere duidelijkheid van sommige bepalingen, doch b >vendien, en zeker niet in geringe mate, ook door onnauwkeurig lezen minder juist werden opgevat, te verklaren, m. a. w. dus eene juiste toepassing van genoemd tarief te bevorderen, door te trachten de lezing van de bepalingen, welke blijkbaar moeielijk- heden opleverden, in de juiste richting te voeren. Het doel de titel van het werkje spreekt duidelijk genoeg was dus geenszins om eene verhandeling te leveren over alles, wat betrekking heeft op het woningvraagstuk, en evenmin om een geschiedkundig overzicht te geven van de wording van het tarief met eene verklaring van het waarom der tegenwoordig gehuldigde beginselen (wel van het hoe). Dat alles viel buiten de door mij duiuelijk afgebakende grenzen, terwijl ik mij, om gelijke, alsook nog om andere redenen, zorgvuldig heb onthouden van eene beoordeeliDg van de meerdere of mindere doeltreffendheid, billijk heid, enz. van de in het tarief voorkomende bepalingen. Over eene verhandeling, omvattende de meer uitgebreide stof hiervoren bedoeld, heb ik wel gedacht, doch dat denkbeeld moest ik laten varen, omdat aan de verwezenlijking daarvan te veel kosten waren verbonden. Ik moest mij dus bepalen tot het geven van datgeen, waaraan, zooals gebleken was, dadelijk en algemeen behoefte bestond en zelfs de opbrengst daarvan zal waarschijnlijk nog maar juist voldoende zijn om de kosten te dekken. 2e. Een zakenregister te geven op een tarief van zulk een geringen omvang, zou, ook gelet op den aard van het meerendeel dier bepalingen, vrijwel neerkomen op eene herhaling, in alphabetische volgorde. Ik vermeen dan ook ten sterkste te mogen betwijfelen of zij, die eenigs-

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 539