35 gegeven werd in 1 seconde. Dit was regel en geen uit zondering. Wij verwijzen hiervoor naar de Bijlagen I en II. Bijlage I bevat een greep uit de schietoefeningen gehouden te Waalsdorp door ons, Indische officieren; uit kolom 1 en 2 blijken de vorderingen verkregen in den juist-snellen aanslag van 25 Juli (aanvang der cursus) tot 15 September 1906. Bijlage II vermeldt de resul taten, verkregen door alle gedetacheerde officieren (ook de Hollandsche officieren) bij het prijsschieten op 8 October 1906. Het is dus mogelijk in onze vredesopleiding den schutters een snellen aanslag, met richten gepaard, te leeren (snel-coördi- natie); de geoefendheid hierin zóó hoog op te voeren, door dadelijksche herhaling gedurende eenige minuten, dat deze nadert tot mechanisch of automatisch handelenen wij verwachten van deze kundigheid meer resultaten op het gevechtsveld dan tot nu toe het geval was. Ten einde in korten tijd den best mogelijken uitslag te ver krijgen, is het van belang, dat bij elk gebruik van het geweer als vuurwapen aan de behandeling daarvan veel aandacht wordt geschonken. Daardoor wordt onder meer voorkomen, dat minder goed uitgevoerde bewegingen nadeelig zouden werken op reeds verkregen vaardigheid. Vooral de C. Ct. kan, door het brengen van verband tusschen de verschillende militaire vakken, in die richting werken. Zoo is het bijv. gewenscht, dat, waar zulks kan worden vermeden, noch bij de oefeningen in gesloten orde, noch bij de oefeningen in het verspreide gevecht verder wordt gegaan in het gebruik van het geweer als vuurwapen dan over eenkomt met de daarin reeds bij de schietopleiding verkregen vaardigheid. Voorts lezen wij in het S. V. I. '07, dat de schietopleiding bij eene compagnie bij voorkeur zoodanig worde geregeld, dat althans bij de voorbereidende oefeningen en bij het School- schieten zoo mogelijk dezelfde onderwijzer dezelfde leerlingen opleidt. Indien echter een onderwijzer uitmunt in het onderricht geven in een bepaald onderdeel, dan kan het bij uitzondering gewenscht zijn, meerdere leerlingen daarvan nut te laten trekken. Deze bepalingen achten wij bij onze depot-bataljons altijd uit voerbaar, althans bij eene oordeelkundige indeeling van goed kader.

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 53