518 zins vertrouwd zijn met den inhoud van het (niet nieuw uitgegeven) taiief en voor dezen vooral moet mijn arbeid dienen op zulk een zaken register prijs zouden stellen. 3e. Voor eene aanbeveling door het Legerbestuur acht ik mijn arbeid te onbeduidend. Afgescheiden van dien, zou zulk een aanbeveling nimmer zijn aan te merken als een garantie van het Legerbestuur voor de juistheid van den inhoud. Naar ik vertrouw zal ik met het vorenstaande voldoende hebben aan getoond, dat de door den steller der beoordeeling opgesomde leemten, inderdaad geen leemten in mijn arbeid zijn, doch desiderata van den beoordeelaar, die blijkbaar een geheel ander werk had gewenscht. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de mindere duidelijkheid van som mige bepalingen van het tarief is toe te schrijven aan de talrijke ver anderingen, aanvullingen enz. welke zijn aangebracht na de opmaking van het ontwerp. Tusschen de aflevering van het ontwerp en het arrea- teeren van het tarief lag een lange wegde ontwerper zal het vader schap van verschillende gedeelten van het tarief niet weer willen ei- kennen. Weltevreden30 April 1908. P. A. C. Bolte Kapitein-intendant. We zijn den Heer Bolte ten volle onzen dank verschuldigd voor zijne toelichtingen, doch zij hebben onze meening niet kunnen wijzigen. Wij stellen het 'zij hier nogmaals gezegd zijn arbeid zeer op prijs, maar wanneer het doel uitsluitend is geweest, de practische toe passing te bevorderen van Tarief No. 36, dan is dit een aanklacht te gen dat Tarief en de bewoordingen, waarin dat gesteld is. Dergelijke eenvoudige wilsuitingen zijn voor het publiek en niet voor rechtgeleerden: puzzles mogen daarin niet voorkomen. Is dat wel het geval, welnu het Departement van Oorlog wijzige ze, zoodat ze voor een ieder leesbaar zijn. We zien volstrekt niet in, waarom de nota's van toelichtingen op de verschillende bepalingen niet geopenbaard mogen worden. Dan was aan heel wat vragen een einde gemaakt. En een pracbtmiddel om te komen tot het noodzakelijke onderlinge waardeeren en begrijpen. Wij handhaven ons „desideratum" en kunnen den Heer Bolte verze keren, dat een studie over het woningvraagstuk in diens geheelen omvang in een groote behoefte zal voorzien. Tarief 36 zij daarvan een onder deel. Eed

Indisch Militair Tijdschrift | 1908 | | pagina 540